19 marca 1919

Kronika kryminalna

Ukryta broń.

Z Rędzina donoszą: Dodztwo wojsk w Rędzinie składało kilkakrotnie wizyty w domach fabrycznych na Koszelewie i Ksawerze w poszukiwaniu za bronią. W ubiegłym tygodniu urządzo wojsko rewizję u paskarzy w Rędzinie i Sosnowcu, gdzie skonfiskowano cale składy z żywnością, oszacowane na setki tysięcy marek. Najobficiej zaopatrzone były składy w słoninę, którą przemycano przez Katowice do Prus.

Wynik poszukiwań za bronią był niespodziewany. Odebrano blisko 500 karabinów, wielką ilość amunicji, oraz rozmaitych materjałów wojskowych.

 

Ziemia Lubelska, 18-03-1919

Ujęcie złodziejów tramwajowych

Na rogu ulic Złotej i Marszałkowskiej na przy sianku tramwajowym funkcjonarjusze urzędu śledczego aresztowali zawodowych złodziejów kieszonkowych, specialistów od okradania pasażerów w tramwajach: Moszka Wiszniaka, Józefa Bruchacza, i Zysię Iokowicza.

Przy zbiegu ulic Trębackiej i Krakows.-Przedmieścia aresztowano Włodzimierza Czajkowskiego, oskarżonego o usiłowanie okradzenia w tramwaju p. Gustawa Anca.

 

Gazeta Warszawska, 18-03-1919

Napad bandycki w Warszawie.

Z warszawy donoszą: Na ulicy Siennej bandyci napadli bankierów braci Sanderów i Weissa. Józef Sanders zabity. Bandyci zrabowali Weissowi 160 tysięcy rubli.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-03-1919

Podejrzany żołnierz.

Wczoraj wieczór mężczyzna w uniformie żołnierza polskiego, wszedł do jednego z handlów przy ul. Floryańskiej i po wypiciu kieliszka wódki wszczął awanturę z personalem, rozbił szybę i groził nożem. Wyrzucono go na ulicę i wtenczas popłynął potok przekleństw, ale nie w polskim języku. Na nawoływania przechodniów zjawiła się Straż obywatelska, która podejrzanej autentyczności żołnierza polskiego odprowadziła na odwach.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-03-1919

Załęże pod Katowicami. Skradziono

na ul. Moltkego 61 z chlewa zamkniętego 3 kozy I 5 kur. Wartość łączna:" 1000 marek.

 

Dziennik Śląski, 13-03-1919