16 września 1919

Kronika kryminalna

Półmilionowa defraudacya w lwowskiej żandarmeryi polowej.

Gazeta Poranna” donosi, że oficer kasowy żandarmeryi Karol Janz (zdegradowany oficer austryacki) zdefraudował na szkodę rządu przeszło pół miliona koron i zbiegł.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-09-1919

Znowu napad rabunkowy na ulicy.

Bezczelność bandytów dochodzi do zenitu.

W sobotę o godz. 3 nad ranem pięciu pijanych bandytów krakowskich z krzykiem powracało doróżką z wesela do domu. W ulicy Felicyanek wysiedli z dorożki i napadli z rewolwerami na przechodzącego p. Jana Altmana.

Trzymilionowa kradzież w Puławach.

Onegdaj w nocy na stacyj kolei w ['ubawach w pociągu Nr. 26 skradziono pewnej pasażerce pudełko w formio walizki koloru żółtego, w którym znajdowała się znaczna ilość biżuteryi, jako to: kolie, złoty łańcuch, pierścionki 1 t. p. Wartość skradzionych przedmiotów wonosi około 3 milionów marek.

Okradzioną osobą jest podobno księżna Radziwiłłowa.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-09-1919

Włamanie do kasy gimnazyum św. Anny w Krakowie.

Niepowodzenie włamywaczy. — Trwałe ślady stóp złoczyńców.

Przedwczoraj w nocy dokonano śmiałego włamania do kasy gimnazyum św. Anny Złoczyńcy, których dotąd nie ujęto, znali najdokładniej rozkład budynku i wiedzieli jeszcze o jednej okoliczności, mianowicie, o zebraniu znacznej gotówki pochodzącej z wpisów, ale nie wiedzieli o świeżem zapuszczeniu podłogi kancelaryi farbą. Na podłodze tej pozostałe ślady świadczą, że włamania dokonało dwoje ludzi, mężczyzna i kobieta.

Zabrze. Banda Hajoka,

w liczbie 30 do 40 chłopa, uciekła podobno do Polski, gdyż tu grunt byt już za gorący pod jej nogami. Podobno w nocy napadli ci bandyci na przewodniczącego »Sokoła« w Zaborzu-wsi i zmusili go do wysławienia im »legitymacyi«, aby ich władze polskie na granicy nie przytrzymały. Jeżeli to prawda, to ów przewodniczący »Sokola« winien tern władzom polskim donieść nazwiska tych bandytów, o ile je sobie przypomina. aby władze polskie mogły bandytów pojmać.

 

Dziennik Śląski, 13-09-1919