16 maja 1922

Konkurs pływacki.

Pływactwo — jeden może z najzdrowszych i najhygjeniczniejszych sportów — niw wywalczył sobie jeszcze tego stanowiska, na jakie zasługuje.

 

Uprawiany bywa po amatorsku, „w pojedynkę", nielicznie.

 

Konkursy pływackie, tak niezbędne dla postawienia tego sportu na poziomie użytecznym, to rzadkość, liczba uczestników w takich konkursach —nikła, a zainteresowanie ogółu — żadne. Dyletantyzm ma tu szerokie; pole do popisu, przynosząc więcej szkody, niż pożytku ze względu na; nieumiejętne uprawianie tego sportu, z pominięciem wskazówek praktyki; pływackiej i zasad hygjeny.

 

 

Pomijając już znaczenie pływania dla. zdrowia, jest ta umiejętność tak bardzo potrzebna każdemu z uwagi na niebezpieczeństwa, czyhające na wodach. Na rzekach naszych tak często widać przepełnione żadnymi wioślarskich wrażeń amatorami łodzie, lecz znikomy procent tych „wioślarzy" pływać dostatecznie umie i tak często bywają notowane wypadki utonięcia. A przecież pływactwo, to nieodłączny towarzysz wioślarstwa i nie jest wioślarzem ten, kto nie posiadł w dostatecznym stopniu sztuki pływania.

 

W zrozumieniu tego Koło sportowe, w porozumieniu z Tow. wioślarskiem i pod protektoratem tegoż, urządza pojutrze, w niedzielę, na Wiśle konkurs pływacki dla członków swoich i uczestników sekcji gier ruchowych.—Zawody obejmą: 1) pływanie na szybkość, dystans od I-go do II-go mostu; 2) pływanie na wytrwałość w ubraniu: 3) rozbieranie się w wodzie ze złożeniem ubrania na łodzi, bez dotykania takowej.

 

Obowiązki sędziów pełnić będą: z ramienia Tow. wioślarskiego pp. L. Kobyłecki i Drozdowski, od sekcji gier ruchowych Koła sportowego pp. inż. Ktoś i dr. Z. Zakrzewski.

 

Miejsce zboru: przystań Tow. wioślarskiego na Wiśle o godz. 11-ej zrana.

 

Uczestnicy sekcji gier ruchowych Koła sportowego wstęp na przystań mają bezpłatny.

 

Kurjer Poranny, 10-07-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.