22 maja 1922

Nowa gra sportowa

Ruchliwy klub sportowy „Cracovia” na wielką skalę rozbudza życie sportowe Krakowa. Po wyrobieniu „praw obywatelskich” dla lekkiej atletyki, która w Krakowie zyskała już wielu zwolenników, wprowadza Cracovia nowy sport „Hockey”.

 

 

Hockey, którego ojczyzną jest podobnie jak i wielu innych sportów, Anglia — stai się ulubionym sportem na kontynencie. We Francyi i Niemczech hockey jest daleko więcej rozwinięty, aniżeli footbal. W kratach tych już od lat wielu rozgrywane są zawody mistrzowskie, a nawet sport ten poniekąd wysunął się na czoło wszystkich sportów.

 

W Austryi sport ten zaczęto uprawiać od niedawna a mianowicie we Wiedniu i Pradze, którego reprezentantem jest Vienna, wybił się w krótkim czasie do dość wysokiego poziomu. Również i we Wiedniu toczą sio walki o mistrzowstwo, które zdobywa przeważnie Vienna.

 

Hockey w małej części zbliżony jest do footbalu. Drużyna składa się z 11 graczy „uzbrojonych" w zakrzywione na końcach laski t. zw. kije hockeyowe. Polega on również na zdobyciu bramki, którą zdobyć można małą piłką z twardego materyału (zazwyczaj z korka) strzelona przez gracza laską. Bramka jest ważna, jeżeli zdobyli została z obfitości nie większej jak 18 metrów.

 

Gra jest niezwykle interesująca, przytem prowadzona jest przeważnie w błyskawicznem tempie, gdyż plika uderzona silnym rzutem przenosi raz po razu grę to pod jedną bramkę to znowu toczy się po przeciwnej. Reguły tej gry sa niezwykle ostre. Bramkę zdobyć można jedynie płaska strona kija, następnie laski nie można podnieść wyżej ramienia. Podobnie jak przy footbalu są w grze tej również rzuty wolne, karne i kornery. Przy kornerach partya oblężona musi przejść poza linie autowa bramki i dopiero z chwilą uderzenia pliki może uczestniczyć w dalszej grze. Laską można wstrzymać laskę przeciwnika jednak nie wolno samego gracza. Toteż sędzia ma w tej grze niezwykle trudne zadanie.

 

Gra toczy się na boisku mniejszem nim football wynosi 90X60 m. zazwyczaj jednak zawody hockeyowe rozgrywa się na boisku footballowem. Jedynie bramki są daleko mniejsze.

 

Pierwsze zawody hockeyowe odbędą się we czwrtek 11 czerwca na boisku Cracovii po zawodach lekko-atletycznych. Cracovia rozporządza dwoma dobrze zgranemi drużynami, które już od wczesnej wiosny pilnie trenują.

 

Zawody te będę senzacyą sportową obecnego sezonu i zgromadzą niewątpliwie tłumy publiczności, gdyż gra ta jest również interesującą i emocyonującą jak football.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 11-06-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.