17 września 1921

Z ziem polskich

Gdzie policya budowlana?

Oburzającą samowolę okazuie przedsiębiorca budowlany, który przy ul. Andrzeja Potockiego prowadzi jakąś robotę w oficynach kamienicy pod l.3. Jakkolwiek robota prowadzona Tost w dziedzińca, p. przedsiębiorca zagrodził cały chodnik na przestrzeni przeszło 30 metrów zupełnie bez potrzeby, nadto zawalił połowo gościńca kupami piasku i igieł, a drzewka na chodniku niszczy opierając o nie deski. Publiczność na tej bardzo ruchliwej ulicy ma zamknięty chodnik i zmuszona jest brudno przez olbrzymio kałużę, błota, które zalewa w tem miejscu cały gościniec, nie mogąc spłynąć, bo kupy piasku zatamowały odpływ wody. Gdzie jest policya budowlana? Czy publiczność ma sama zrobić porządek?

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-09-1921

Księża katoliccy w synagodze.

(Z) W piątek wieczorem do synagogi na ulicy Tłumackiej przyszło w charakterze gości 2 księży katolickich, bawiących w Warszawie na zjeździe katolickim. Gości posadzone na honorowem miejscu i dano im modlitewniki w języku polskim drukowane. Wizyta księży katolickich w synagodze wywołał wielką sensacyę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-09-1921

Senzacyjny spór o spadek po śp. Jaworskim.

Akt pierwszy tragedyi na Pohulance skończony.— rozpoczyna się akt drugi: spór o 55-miilonowy spadek po Ś. p. Jaworskim.

(Od naszego sprawozdawcy).

Lwów, 13 września.

(—) Pierwszy akt głośnej i senzacyjnei sprawy na bruku lwowskim, zabójstwa skrytobójczego, dokonanego w kwietniu b. r. na Pohulance na osobie właściciela zakładu fotograficznego „Adela” — Tadeusza Jaworskiego, został zakończony. Zabójca Liebermann skazany werdyktem sądu przysięgłych, po wliczeniu czasu, przepędzonego w śledztwie wypuszczony na wolną stopę — ma zgłosić się jeszcze do odbycia kary na jeden miesiąc na mury więzienne. Czarny duch całej tej tragedyi, osławiona Cesia Liebermannowa, kochanka Jaworskiego a żona zabójcy ś. p. Jaworskiego — Mojżesza Liebermann, rafinowane i sprytna — powinna była również zasiąść na ławie oskarżonych, wyszła bowiem z sali sądowej z opinią jeszcze bardziej pognębioną.

Budowa portu w Grudziądzu.

Z polecenia rządu warszawskiego wypracowano nowy projekt wielkiego portu w Grudziądzu. Teren portowy będzie obejmował 18.400 metrów kwadratowych. Koszta budowy wynoszą przeszło 30 milionów marek polskich.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-09-1921

Pożary.

W poniedziałek wezwano straż pożarną do Szkoły III, na Śródce, gdzie paliła się podłoga skrzynka na papiery i szafa. Ogień ugaszono przed przybyciem Straży.

 

Kurjer Poznański, 16-09-1921