22 lipca 1919

Z ziem polskich

W Warszawie skonfiskowano transport złota przeznaczonego na wywóz do Rosyi.

Warszawa, 20 lipca. Oddział śledczy żandarmeryi wojskowej wpadł na ślad Szajki, trudniącej się przemycaniom rubli złotych do Rosyi. Jednego z członków tej szajki aresztowano wczoraj na dworcu Kowelskim w chwili gdy wiózł 21.120 rb. w 5 i 10 złotych monetach wagi około 20 kilogramów.

 

Aresztowany podał, ze się nazywa Ozyasz Niter, urodził się w Tomaszowie i liczy obecnie 26 lat. Ruble złote nabywał w warszawskich kantorach wymiany i wozi je do rocka, gdzie za 100 rb. złotych płacą 1600 rb. banknotami carskimi.

Straszny wypadek automobilowy w Krakowie.

Wczoraj w południowej porze wezwano miejską straż pożarną do pewnego wypadku ognia kominowego. Automobil straży jadąc w przyspieszonem tempie na rogu ul. Gertrudy i Stradomia, chcąc wyminąć nagle z boku nadjeżdżającą dorożkę, wpadł w całym pedzia na żelazny słup podtrzymujące elektryczne przewody tramwajowe.

Czy wyzyskiwacz?

Właściciel dorożki nr 6 prosi nas o zaznaczenie, że uwzględnił położenie księdza staruszka, który chciał jechać na Jasną Górę i wziął od B. tylko mk. 5, a nie 15.

 

Kurjer Częstochowski, 22-07-1919

Pożar na dworcu kolej.

Na tut. dworcu przetokowym zajął się wczoraj około godz. 11-ej przedpołud. od iskry padłej z szybującego pociągu – wagon słomy. Dzięki natychmiastowej interwencyi straży pożarnej skończyło się tylko na słomie – a nawet wagon nie uległ zniszczeniu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1919

Niema granicy.

Na mocy rozporządzenia Rady ministrów zniesioną została granica celna między b. Królestwem i Poznańskim. Żadne cła pobierane nie będą.

 

Kurjer Częstochowski, 22-07-1919