1 kwietnia 1920

Katastrofa kolejowa

W Krotoszynie w Wielkopolsce ofiarą katastrofy kolejowej stała się delegacja władz kolejowych z Warszawy. która jechała do Poznania na konferencję w zasadniczych sprawach kolejowych. Delegacja jechała w osobnym wagonie sypialnym i zatrzymała się na kilkugodzinny postój w Krotoszynie. Wszyscy członkowie delegacji spali w wagonie, gdy na manewrujący parowóz wpadł pociąg pośpieszny, a parowóz rzucony został na wagon delegacji i zdruzgotał przednią jego część.

 

Spiący w pierwszym przedziale wagonu zostali formalnie zmiażdżeni, pozatem kilku członków delegacji, znajdujący się w drugiej części wagonu odnieśli ogólne obrażenia.

 

Śmierć na miejscu ponieśli: inżynier Jan Gryżewski, pomocnik prezesa warszawskiej dyrekcji kolejowej i inżynier Roman Dąbrowski, dyrektor wydziału ruchu dyrekcji warszawskiej.

 

Pozatem zginął na miejscu jeden konduktor, który w czasie zderzenia znajdował się na pomoście wagonu. Oberwało mu głowę, która została rzucona na dach wagonu.

 

Poszwankowaniom ulegli: dyrektor wydziału dochodów p. Wolski, który ma podobno złamani, rękę i obojczyk, stan jednak groźny; dyrektor wydziału dochodów p. Kornarnicki—ogólne potłuczenie; dyrektor wydziału handlowego p. Miehalski—potluczony lekko.

 

Ciała zabitych jak również i poszwankowanych umieszczono na razie w Krotoszynie.

 

Gazeta Warszawska, 08-02-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.