24 stycznia 1921

Ze świata

Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych północnej Ameryki.

Warren G. Harding, nowy prezydent, zwyciężył jako kandydat partji republikańskiej. Kolonji polskiej złożył on następujące oświadczenie: „Niezawodnie podzielam ogólną sympatję Ameryki dla sprawiedliwych aspiracji polskich. Odrodzenie Polski cieszy nas i pragniemy Jej utrwalenia i bezpieczeństwa. Życzeniem naszem jest, by zrealizowała swe pragnienia przynależące Jej, jako wielkiemu narodowi i wielkiemu krajowi".

Zatonięcie łodzi podwodnej.

Donoszą urzędowo, że w nocy z 20 na 21 angielska łódź podwodna K. 5, zatonęła w kanale La Manche wraz z całą załogą. Łódź należała do statków podwodnych najnowszego typu. Przyczyną katastrofy było zderzenie się łodzi z drugim statkiem.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 25-01-1921

Zamachy w Barcelonie.

Barcelona, 24.1 (Pat.) Wobec powtarzających się zamachów wielka tutejsza fabryka tracka zawiesiła pracę wskutek czego 1200 robotników znalazło się bez pracy.

 

Ziemia Lubelska, 25-01-1921

Plany monarchistyczne w Niemczech.

Berlin, 24.1 (EE) „Rothe Fahne” ogłasza dokumenty w sprawie zamachu, planowanego ze strony niemieckiego parji monarchistycznych. Wiadomościom podanym przez „Rote Fahne” zaprzeczają urzędowo.

 

Ziemia Lubelska, 25-01-1921

Pożyczka odrodzenia w Brazylji.

Warszawa, 24.1. (Pat).

Poselstwo polskie w Rio-de-Janeiro zajęło się energicznie sprzedażą pożyczki Odrodzenia wśród kolonji polskich w Brazylji. Ogółem na terenie Brazylji zapisy na pożyczkę Odrodzenia osiągnęły sumę około 27 miljonów mk., który to rezultat uważać należy za bardzo pomyślny.

 

Dziennik Białostocki, 25-01-1921