18 października 1918

Ze świata

Groźne postępy epidemii influenzy hiszpańskiej.

Pisma wiedeńskie notują dziś nowe ofiary influenzy w Wiedniu i okolicy.

 

Z Budapesztu donoszą, że w ostatnich dwu dniach zachorowało 2100 osób, z czego umarło 115.

 

W Debreczynie choruje kilka tysięcy, w Wielkim Warażdynie 5.000 osób.

Lenin znowu poważnie zachorował.

Podczas gdy świat gubi się w domysłach, czy Lenin żyje, czy nie żyje – dochodzi z Moskwy wiadomość, że Lenin rozchorował się tak poważnie, iż o wyzdrowieniu jego lekarze zupełnie już zwątpili. Podczas najważniejszych obrad Lenina ni w Kremlu ani w innych miejscach obrad nie widziano.

 

Dziennik Śląski, 17-10-1918

O losy carowej.

Rzym, 14. X. (WTB.) »Osssryatore Romano« pisze: Ponieważ papież interesuje się losem carowej i jej córek, uczynił konsul austro-wegierski w Moskwie kroki odpowiednie. Odpowiedziano, że niewiadomo, gdzie się znajdują carowa i jej córki. Ponieważ istnieją watpliwości co do wiarogodności tej odpowiedzi, poruczono osobom zaufanym dochodzenia w tej sprawie.

 

Dziennik Śląski, 17-10-1918

Żydzi lękają się pogromów na Ukrainie.

Arbetter Ztg." donosi z kijowa, że prócz rządu ukraińskiego również i żydzi zwrócili się z prośbą do niem. zarządu okupacyjnego, aby nie wycofywał wojsk swoich, gdyż dobrze jest im znany nastrój ludności miejscowej, która tylko czeka ustąpienia wojsk niemieckich, aby natychmiast urządzi masowy pogrom żydów.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-10-1918

Stuletnia staruszka popełniła samobójstwo z nędzy.

Donoszą z Tryestu, że stuletnia staruszka Oliviera Bassoli rzuciła się w nocy z okna swego pokoju na trzecim piętrze i poniosła śmierć na miejscu. Staruszka skróciła swe i tak niedługie dnie wskutek skrajnej nędzy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-10-1918