24 stycznia 1920

Ze świata

Kwiat jabłoni i gwałtowne mrozy.

Nietylko w naszym kraju tegoroczna zimo odznacza się kapryśnością i gwałtownemi przeskokami od wielkich mrozów do bardzo ciepłych, prawie wiosennych dni. To sarno powtarza się i w innych krajach europejskich, a np. w Anglii z wiekszymi jeszcze kontrastami. I tak np. dzienniki angielskie notując objawy klimatyczne z jednego tylko tygodnia, są w stanie dać takie dwie sprzeczności:

Grypa

czyli t. zw. hiszpanka, grasuje, jak donoszą gazety angielskie, w Japonji bardzo silnie; zachorowało na nią już około 90000 osób.

 

Górnoślązak, 24-01-1920

Holandya nie chce wydał byłego cesarza niemieckiego.

Sztokholm, 22. stycznia. „Stenska Dagbladet« donosi, że rząd holenderski zwróci się do wszystkich krajów neutralnych, aby je skłonić do wspólnego protestu przeciwko żądaniu koalicyi i gwałtowi względem uznanych międzynarodowych praw ochrony dla banitów.

Urzędowa odpowiedź rządu holenderskiego w tej sprawie dla koalicyj doręczoną będzie zastępcom koalicyj dzisiaj w piątek w południe w Paryżu. Holandya okaże prawdopodobnie skłonność do pertraktacyi.

 

Górnoślązak, 24-01-1920

Uniwersytet chiński w Lyonie.

W najbliższej przyszłości ma powstać we Francji uniwersytet chiński; jako siedzibę wybrano dlań miasto Lyon; ma on przyjąć w swe podwoje 300 studentów chińskich. Na pomieszczenie ich przeznaczony ma być specjalny budynek, w którym będą mogli żyć wedle swych zwyczajów i narodowych tradycji uczęszczając równocześnie na wykłady ogólne.

 

Żołnierz Polski, 24-01-1920

Ruch antysemicki w Palestynie.

Wiedeń. Tutejszy »Telegraph« donosi, że w Palestynie szerzy się coraz większy ruch antysemicki. Niektóre gminy (np. Jafa) uchwaliły nie przyjmować żydów na urzędników.

 

Górnoślązak, 24-01-1920