10 grudnia 1918

Ze świata

Związek narodów środkiem przeciw wojnem.

Świat musi być zapewniony demokracyi.

(Telegram Biura Reutera).

Londyn, 9 grudnia.

W rozmowie z przedstawicielem „Associated Press" oświadczył Balfour, że zdaniem jego spotkanie w Paryżu, które nastąpi w tym miesiącu, będzie tylko wstępną konferencyą, poświąconą formalnościom.

Straszne nieszczęście kolejowe.

Paryż, 8. XII. (WTB.) „Peit Parisien” donosi: Przy zderzeniu pociągów w pobliżu Chateaureux zabitych zostało 68 osób i 151 odniosło rany.

 

Kurjer Poznański, 10-12-1918

Zagadkowe aresztowanie.

Mulheim, 8. XII. (WTB.) Firma Thissen i Sp. protestuje w telegramie do kanclerza przeciw aresztowaniu Augusta i Fritza Thissenów oraz trzech dyrektorów firmy, którym zarzuca się, że zamierzali przywołać koalicję, by zajęło obwód przemysłowy. Firma utrzymuje że zarzut jest nieprawdziwy.

 

Kurjer Poznański, 10-12-1918

Rabunki w Frankfurcie.

Frankfurt n. M., 8.XII. (WTB.) Żołnierze wtargnęli dzisiaj do składu futer Goldschmidta i Sp. i wyrzucili tysiące płaszczów, par obuwia i innej odzieży przez okna na ulicę, gdzie je pozbierał wielki tłum ludzi. Posterunki zachowywały się powściągliwie.

 

Kurjer Poznański, 10-12-1918

Olbrzymi pożar.

Kolonja, 7. XII. (WTB.) Obszerne zabudowania wystawy przemysłowej w Kolonji-Deutr stoją od godz. 1. po poł. w płomieniach. Straż pożarna jest bezsilna. Przyczyna pożaru dotąd niewiadoma.

 

Kurjer Poznański, 10-12-1918