21 sierpnia 1919

Ze świata

Fundacye Carregiego.

Wyliczono, że zmarły w tych dniach Carnegie założył w ciągu swego życia około 1900 czytelń zbudował i tyleż budynków bibliotecznych, sprawił 4000 organów do kościołów; wydał około 600 milionów na budowie powszechnego użytku, jak, uniwersytety i instytueye naukowe. Na założenie funduszu dla bohaterów, którego celem jest wynagrodzenie czynów bohaterskich, poświęcił 40 mil. marek; 100 mil. marek na Instytut Carnegiego w Wanszyngtonie; 80 milionów marek na uniwersytety Stanów Zjednoczonych i Kanady, 30 zaś milionów na uniwersytety angielskie, oraz 40 milionów marek na uniwersytety szkockie. Instytut Carnegiego w Pittsburgu wzniesiony był kosztem 100 milionów marek.

Przyjaciółka kobiet.

Jak donosi „Manchester Guardian” Elżbieta hrabina Harington, wdowa po ósmym lordzie Haringtonie, która znarła 20 lipca br., pozostawiwszy spadek oszacowany na 36 tys. funt. Szt. (900 tys. franków) zastrzegła sobie w testamencie, aby: „zgodnie z jej serdecznem życzeniem, na pogrzebie jej nie uczestniczyła żadna kobieta”.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-08-1919

Córka dyktatora świata [ilustracja]

Panna Małgorzata Wilson, córka wielkiego prezydenta jest obecnie królewną salonów paryskich. Jest ona ze swym zupełnem podobieństwem do ojca pozbawiona wprawdzie pięknych rysów, ale za to zdobi ją ogromny wdzięk naturalności i prostota w obejściu.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-08-1919

Strajk, który wychodzi na pomoc Niemcom.

Nasz korespondent warszawski (Z) telefonuje:

Kuryer Polski" donosi o strajku w Zagłębiu Dąbrowskiem, że bezrobocie ogarnęło 18 szybów kopalnianych. Dotychczas spokoju nie zakłócono. Wojska obsadziły kopalnie.

Wundt w obronie religii.

Uważany w Niemczech za wyrocznię w sprawie nauk filozoficznych i moralnych prof. uniw. w Lipsku Wilhelm Wundt ogłasza w sprawie zamierzonego w pierwszym okresie rewolucyi usuniecie nauki religii w szkółach niemieckich obszerniejsze oświadczenie, które zwróciło powszechną uwagę.