2 kwietnia 1920

Dna jezior i rzek

francuskiemi prochowniami.

Paryż, 9 lutego.

Francya posiada obecnie w swoich prochowniach i arsenałach około 93.000 ton prochu strzelniczego, którego wartość przekracza miliard franków. „Ternps4 zastanawia się nad sposobem przechowania tego cennego rnateryału, gotowego już na — przyszłą wojną. Zapas taki wystarczyłby na 300 dni.

 

Wyłoniły się trzy projekty bezpiecznego zamagazynowania prochu. Jeden polega na przechowania go w specyalnych magazynach o grubości murów 60-90 cm. Według drugiego projektu proch należałoby ukryć w opakowaniu na dnie rzek, co jednakże nie zabezpiecza od wybuchu na wypadek uderzenia pociskiem armatnim.

 

Najlepszą i najbardziej na zasadach naukowych opartą jest propozycya trzecia, ażeby

proch przechować w jeziorach pirenejskich.

 

Im niższa jest temperatura wody, tem dłużej konserwuje się proch. Jezioro Błękitne ma temperaturę, utrzymującą się stale między 5-10. stopniami. Ażeby zatopić zapasy prochu, potrzeba powierzchni 7-8 hektaów. Jezioro to posiada przeszło 15 hektarów powierzchni, o głębokości 30 metrów. Możnaby z łatwością obniżyć poziom jeziora o 30 metrów i tym sposobem wydobyć w razie potrzeby skrzynie z prochem.

 

Instalacye, potrzebne do wykonywania transportu prochu do jeziora Błękitnego byłyby dość kosztowne, lecz nie przekroczyłyby dziesięciu milionów.

 

Tymczasowo przyjęto jednak projekt umieszczenia prochu w rzekach.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-02-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.