10 czerwca 1923

Most długości 2 kilometrów

Olbrzymie budowle w Ameryce.

Opinia publiczna w Stanach Zjednoczonych zajęta jest dwoma iście po amerykańsku pomyślanemi projektami, które w ciągu lat najbliższych zostaną urzeczywistnione w Nowym Jorku i San Francisco, a więc nad brzegami dwóch oceanów.

 

W Nowym Jorku ma być wybudowany kosztem 100 milionów dolarów (600 miliardów marek polskich), potwornych rozmiarów most przez rzekę Hudson, łączący to miasto z brzegami Stanu Newjersey. Plany tego mostu jut są przygotowane i przez odnośną władzę zatwierdzone, a kilka konsorcy6w stara się o oddanie im budowy. O rozmiarach tego mostu dadzą wyobrażenie cyfry następujące: będzie on w całości mierzył 45640 stóp (przeszło 2 kilometry) długości, z czego na rozpięcie nad rzeką przypada stóp 3240. Szybkim krokiem idąc, trzeba będzie 26 minut, aby przejść z jednego końca mostu na drugi. Na trzech kondygnacyach tego mostu zostaną urządzone osobne drogi dla kolei żelaznych, tramwajów, oraz wozów i pieszych.

 

W San Francisco zaś chodzi o zbudowanie połączenia — mostu i tunelu - między miastem, położonem na półwyspie, a lądem stałym, poprzez zatokę San Francisco. Koszta tych budowli wyniosą także 100 milionów dolarów. W petycyi, wystosowanej do centralnych władz Unii, w sprawie tego przedsięwzięcia, mieszkańcy San Francisco zobowiązali się zapłacić pogłówne w wysokości 100 dolarów od osoby, byle tylko jak najprędzej zostało urzeczywistione.

 

Ilustruwany Kuryer Codzienny, 01-08-1922

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.