10 czerwca 1923

Styczeń 1916

Na świecie

 

I wojna światowa:

8 stycznia - armia złożona z Australijczyków, Nowozelandczyków (ang. Australian and New Zealand Army Corps – ANZAC) i Brytyjczyków wycofuje się z półwyspu Gallipoli (Bitwa o Gallipoli).

9 stycznia – zakończyła się bitwa o Gallipoli.

19 stycznia – Król Czarnogóry Mikołaj uszedł z kraju, wywieziony przez okręty Ententy. Tym samym zerwano rokowania pokojowe z Austrią i Niemcami. Król po ucieczce z kraju zapowiedział dalsze prowadzenie wojny i zobowiązał się nie podpisywać odrębnego pokoju.

29 stycznia – po raz pierwszy Paryż został zbombardowany przez niemieckie sterowce.

 

Pozostałe wydarzenia:

1 stycznia - Korpus Medyczny Armii Brytyjskiej po raz pierwszy dokonał transfuzji krwi używając krwi przechowywanej do tego celu i schłodzonej.

1 stycznia - impresjonista Claude Monet namalował obraz „Wodne lilie”.

5 stycznia – Charles Hatfield (twórca deszczu) rzekomo spowodował ulewne deszcze w rejonie San Diego w stanie Kalifornia.

8 stycznia - zwodowano brytyjski krążownik liniowy HMS Repulse.

13/14 stycznia – potężny sztorm przeszedł przez zatokę Zuiderzee w Holandii, powodując ekstensywne szkody. Sztorm ten spowodował, że parlament holenderski podjął decyzję o budowie tamy Afsluitdijk i polderów w regionie ujścia rzeki IJssel.

17 stycznia – w Stanach Zjednoczonych powstało profesjonalne stowarzyszenie graczy w golfa (ang. Professional Golfers Association of America – PGA).

18 stycznia – meteoryt typu chondryt o masie 611 gramów uderzył w dom, w pobliżu miejscowości Baxter, w stanie Missouri, w USA.

23/24 stycznia – w miejscowości Browning w stanie Montana temperatura powietrza spadła z +6,7 °C do -48,8 °C (44 °F to -56 °F) w ciągu jednego dnia, jest to rekordowy spadek temperatury odnotowany w ciągu 24 godzin.

28 stycznia – Louis Brandeis, jako pierwsza osoba pochodzenia żydowskiego, zasiadł w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych.

 

W Polsce

  

25 stycznia – cesarz Mikołaj powołał specjalną komisję złożoną z 11 osób do ustalenia znaczenia słów „Wolna Polska”, użytych w rozkazie do armii z grudnia 1915.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1916