19 stycznia 1922

Kultura

Znany pisarz dramatyczny zginął tragiczną śmiercią, popełniwszy samobójstwo w chwili rozstroju nerwowego.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-01-1922

Kiedy przed dwoma laty Namysłowiacy w trzech koncertach przedstawili plony swej zespoleni muzycznej pracy, omówiliśmy szerzej w formie recenzyjnej wartość tejorkiestralnej drużyny z punktu widzenia erystycznego i społecznego. Zalety jakle dostrzegliśmy wówczas w ich koncertowym popisie: doskonała jednolitość rytmu i dźwięku, spójność frazowania, duży charakterystyczno - ludowy temperament muzyczny utrzymały się i wzmogły w wartości. a wzbogacone zostały podniesieniem ciepła tonów skrzypcowych, uszlachetnieniem brzmienia innych instrumentów i uwytwornieniem interpretacyjnej. Okazało się to zwłaszcza w poważniejszych symfonicznych ustępach programu (np. „Copiniana", uwertura z „Wesela Figara" i t. d.)

jeżeli nie zobaczy filmu „Zbrodnie w Armienii” przecudny dramat Pathe Freres na tle tajemniczego wschodu. Poraz ostatni wyświetlony będzie w poniedziałek 28 bm. w kinoteatrze „Sztuka” Hotel Saski.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-11-1921

„Nasi nad Bałtykiem”, wesoła forsa w trzech aktach Z. Senkowskiej zyskała trwale powodzenie. Krytyka podnosi pomysłowość. smak, beztroskliwą pogodę i humor zabawnej krotochwili. Podziwiano p. Nowackiego, który jako reżyser sztuki nadał jej właściwy styl i tempo ożywiaiąc własnym temperamentem i pyszną mimiczną grą cacy wieczór. P. Melicka budzi zachwyt szlachetną grą i naturalnym wdziękiem. Cały zespól przyczynił się do świetnego sukcesu, przyczem w rolach drugoplanowych wyróżnili się zaszczytnie pp. Szyszylowicz, Kolwes, dając zabawne i wyraziste sylwetki. We czwartek „Nasi nad Bałtykiem", w piątek „Płomień" po raz 12 z pp. Wernicz i Węgierko.

Dziś „Dzieczę z Holandji” po raz drugi; nowości ta operetkowa, na wczorajszej premjerze wstępnym bojem podbiła publiczność. Zanim poda my szczegółowe sprawozdanie, dziś zaznaczyć możemy, że dawno nie pamiętamy tak świetnie wystawionej sztuki, zarówno pod względem artystycznym, jak i wystawowo-dekoracyjnym.

 

„Dziewczę z Holandji" osiągnęło sukces w zupełności. Na niedzielę popoł. afisz zapowiada „Manewry jesienne".

 

Z powodu choroby reżysera komedji p. W. Dąbrowskiego zapowiedziana komedja „Mąż z grzeczności" odłożoną została na kilka dni.

 

Iskra, 18-11-1921