18 stycznia 1919

Kultura

Z teatru powszechnego.

W roli malarza Brlsarda wystąpił onegdaj w „Hrabiu Luxemborgu" p. Mieczysław Rutkowski, artysta sceny poznańskiej. Obok korzystnych warunków zewnętrznych wyróżnił się grą spokojną, wolne od szarży, grożącej często aktorom operetkowym. Pewne skrępowanie, spowodowane obcością środowiska ustąpi niewątpliwie w najbliższych wieczorach.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-01-1919

 

Teatr Wielki.

Dziś popołudniu po cerach zniżonych wesoła opereta „Cnotliwa Zuzanna”; niedziela popołudniu piękna opera komiczna „Krysia leśniczanka". „Szopka Warszawska" w 4-ch odsłonach grana będzie po raz pierwszy w całości na scenie Lubelskiej w sobotę i niedzielę wieczór--utwór ten popularnego pisarza Or-Ota odznacza się wielką barwnością; muzyka, śpiewy i tańce dopełniają całość; udział przyjmuje prawie cały personel teatralny. Trzecie przedstawienie dla młodzieży i dzieci odbędzie się w niedzielę d. 19 b. m. o godz. 12-ej w południe; program zapowiada wesołą komedyjkę „Książe leniuszek" oraz „Czarodziejska Królewna" urozmaicone muzyką, śpiewami i tańcami.

Ziemia Lubelska, 18-01-1919

 

Strajk tenorów.

W teatrze Wielkim w Warszawie zastrajkowali dwaj pierwsi tenorzy opery naszej pp. Gruszczyński i Dygas. Żądają oni znacznej podwyżki pensji. Do strajku tego, który jednak zdaje się będzie załatwiony, przystąpiła i p. Polińska-Lewicka.

 

Ziemia Lubelska, 11-01-1919

Teatr Wielki.

Dziś po raz piąty doskonała sztuka z niedawno minionej przeszłości „Misjomirz" (Dzieje kancelarj) „Wyznań obcych".

Sroda zapowiada zawsze mile słuchaną operetkę Kalmana „Księżniczka-czardaszka".

Zaborze. (Teatr polski).

W niedzielę, d. 12-go stycznia br. będą na sali p. Kentnowskiegn w Zaborzu przez artystów Teatru Poznańskiego dane dwa przedstawienia, i to o godz. 3-iej po południu »Obrona Olsztyna«, dramat historyczny, a o godz. 7-ej wieczorem „Grube ryby” komedya. Bilety poprzednio nabyć można w księgarni pana Henryka Brolla.

 

Dziennik Śląski, 11-01-1919