25 września 1918

Kultura

Sensacyjny

program ukaże się dziś po raz pierwszy w Teatrze Nowości. Do uświetnienia tego przyczynią się niemało fenomenalne gimnastyczne produktyce w powietrzu 2 Mikaroff, znakomity duet Duo Boras wykona sceny z życia artystów. Sidi to król armat, którego, produktyce żonglerskie cieżkiemi kulami i armatami  wszędzie podziw budzą. Dwie słynne piękności Siostry Silvery są niezrównane w swoim mimodramie tanecznym. Ernest Danielos excentryczni akrobaci wywołują śmiech i humor na sali. Siostry Wilson uzupełnią program zagraniczny.

Artystyczne drogowskazy na Śląsku.

Na Śląsku austr. przechodzień spotyka drogowskazy, które uderzają mile oko swym wyglądem artystycznym. Oto domorośli, ludowi rzeźbiarze obrabiają suche pnie i z dużem poczuciem kunsztu rzeźbiarskiego nadają im kształty żywe chłopców, dziewcząt i t. d. Na piersiach umieszczona tablica oznacza miejscowość najbliższą, ręka wskazuje kierunek... W ten sposób drogi śląskie ożywiąją się. Tchnienie sztuki ludowej bierze je pod swoje skrzydło opiekuńcze.

Z teatru powszechnego.

W sobotę wieczór ukaże się po raz pierwszy wyborna komedya Bałuckiego p. t. „Dom otwarty". Znakomicie zaobserwowane typy z życia krakowskiego, niefrasobliwy, jędrny, swojski humor i dowcip, zajmująca akcya sceniczna, zapewnia niezawodnie tej doskonalej sztuce dłuższe powodzenie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-09-1918

Z teatru powszechnego.

Jutro po poł. odbędzie się pierwsze przedstawienie dla młodzieży szkolnej. Dana będzie wyborna krotochwila Fredry: „Damy i huzary".

Jutro wieczorem wystawiła scena ludowa „Dom otwarty" Bałuckiego. Atrakcyą będzie występ dwóch naszych artystów operetkowych w tej komedyi, p. Minowicza w roli Fikaiskiego i niezrównanego baletmistrza naszej sceny, p. Koszutskiego.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 21-09-1918

Powrót śpiewaczki.

Marja Krzyżanowska, artystka Opery warszawskiej, powróciła z Rosji, gdzie przez 3 lata z dużem powodzeniem występowała w Petersburgu i Moskwie w Cesarskiej operze. Pożegnalny koncert jej na korzyść Macierzy Polskiej miał olbrzymi sukces.

Świat: pismo tygodniowe ilustrowane, 07-09-1918