21 listopada 1917

Kultura

Walka o władztwo świata.

Dramat w 10 częściach (długość 4500 metrów) jest senzacyą jakiej jeszcze w filmie do dzisiejszego dnia nie widzieliśmy. - Z żadnym najpiękniejszym arcydziełem nawet porównać nie można tego wielkiego obrazu.

Z teatru im. Słowackiego.

Dzisiaj powtarza scena miejska dwa utwory St. Wyspiańskiego „Warszawiankę" i „Sędziów", które wznowione w bieżącym sezonie dzięki świetnemu zespole-wi artystów mogły uzyskać tak doskonale wykonanie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-11-1917

„Powrót Odysa“ na scenie im. Słowackiego

Teatr krakowski gotuje się do święta artystycznego, jakiem chce by było wystawienie po raz pierwszy na scenach polskich „Powrotu Odysa; Wyspiańskiego. Naczelne kierownictwo artystyczne powierzyła dyrekcya p. Józefowi Sosnkowskiemu, który od dłuższego czasu pracuje już nad inscenizacyą dzieła i pod którego wodzą pracują na scenie artyści, a w pracowniach teatralnych wykonawcy nowej wystawy:

Lalka Dadrau'a.

W piątek dnia 16 b. m. występuje nasza operetka z piękną, i zawsze mile witaną „Lalkę”, przygotowawszy tę melodyjną operetkę z wielką starannością od czasu dłuższego. Pamiętną u nas jeszcze z czasów gościny lwowskiej p. Miłowska, jako niezrównana odtwórczyni partyi tytułowej, przypomina się wniej ku niewątpliwej radości miłośninków jej talenty i mistrzowskiego śpiewu. Obok świetnej primadonny obsadę dalszych partyi tworzą pp.: Miller, Lelewicz, Kalinowski, Minowicz i inni. Reżyseruje p. Lelewicz.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 15-11-1917

Z Tow. Sztuk pięknych w Krakowie.

W ubiegłą niedzielę została otwartą w pałacu Sztuki przy placu Szczyptuiskim 4 zbiorowa wystawa dziel prof. L. Wyczółkowrxiego. Akwarele, rysunki i autolitografie powstałe w latach 1916 i 1917 wypełnily trzy sale. —Resztę sal zajmują dzieła J. Mehoffera, J. Fałata, W. Weissa i A. Karpińskiego. Osobne sale zajmuje wystawa obrazów grupy ekspresyonistów.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 13-11-1917