Po jubileuszu H. Sienkiewicza
Stronnictwo ludowe Henrykowi Sienkiewiczowi.
Z inicyatywy prezydyum stronnictwa ludowego reprezentacya polityczna ludu polskiego uchwaliła 29/IV br. na zebraniu w Krakowie wysłać Sienkiewiczowi adres, którego redakcyę powierzono prezesowi stronnictwa, posłowi Jakóbowi Bojce. Adres ten jest, ozdobiony przez p. Włodzimierza Tetmajera, a zaopatrzony podpisami wszystkich posłów parlamentarnych i sejmowych P. S. L.
Adres podnosi, że wielki pisarz dawał głodnemu ludowi chleb duchowy, a kiedy nastały czasy innego nieurodzaju razem z innymi, dobrymi synami Polski, uciułanym groszem, karmi głodne rzesze powszednim chlebem, pragnąc, aby to, co zostać może w Polsce, przetrwało do lepszych czasów.
Popularność Henryka Sienkiewicza wśród ludu charakteryzuje adres, zwracając się w tych słowach do orędownika sprawy polskiej:
„Twe dzieło „Ogniem i mieczem", Twój „Potop" doszedł pod strzechy nasze i w tych pismach poznaliśmy swojaka w Tobie. Bo nie sąśmy jeszcze tak wyszkoleni, aby dzieła wszystkich naszych pisarzy zrozumieć, ale Twój sposób pisania jest tak jakoś jasny, że każde nawet chłopskie dziecko zrozumie, co mówi Twój przepyszny Zagłoba, co mówią inni bohaterowie Twoi, a wreszcie i rusini. Tak pisać, to sztuka, i nie dziw, że Twe dzieła taki przystęp do nas znalazły".
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19 maja 1916