17 lutego 1920

„Burza" (obraz firmy Pathe).

Dramat, w którym kobieta subtelna i dobra gnie się pod ciężarem rzuconego na nią podejrzenia. Młody mąż prosi przyjaciela o towarzyszenie jego żonie do teatru. Pod wpływem wina i czaru młodej kobiety przyjaciel, używając podstępu, pragnie za wszelką cenę się dostać do pokoju Simony, lecz nagle wchodzi mąż, który nie zwracając uwagi na zaklęcia i przysięgi małżonki, kategorycznie żąda rozwodu, zabierając sobie syna, a jej zostawiając córkę.

 

Minęło wiele lat. Pieniądze otrzymane od męża już dawno się wyczerpały i Simona zmuszona jest, aby utrzymać córkę i siebie, przyjąć miejsce gospodyni w domu gry, gdzie pracuje pod przybranem nazwiskiem. Pewnej nocy dn domu tego zawitało dwóch nowych gości. Jednym z nich był Leon, syn tego, który zniweczył szczęście rodzinne Simony. Zobaczywszy ukradkiem Estellę, córkę Simony — młodzi ludzie zainteresowali się nią i korzystają z wolnych chwil, aby się widywać. Lecz ojciec Jana kategorycznie zabrania mu odwiedzać dom gry. Syn nie siu ha i po pewnym czasie zdecydował się prosić Simonę o rękę jej córki. Ta zobaczywszy na jego ręku klejnot rodzinny — poznała w nim syna.

 

Ojciec Jana, wodząc, że jego napomnienia nie skutkują, udał się sam do domu gry, aby zrobić surowe wymówki. Poznawszy żonę, zarzuca jej, że przez zemstę nad ojcem wciąga syna na złą drogę. Następuje b. wzruszająca scena, gdy Simona z boleścią ale spokojnie opowiada mężowi koleje swojego życia i podkreśla swoją niewinność. Leroy potwierdza sio va Simony. Dramat kończy się wzajemnem przebaczeniem. Obraz ten posiada głęboką i wzruszającą treść oraz przepiękną wystawę.

 

Kino, 22-05-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.