5 grudnia 1919

Corso — „Ach, ten tron!”.

Satyra polityczna wytwórni włoskiej „Tiber" z Tulio Carminati w roli głównej, własność ajencji „Corso".

Z tą szybkością z jaką filma opasuje kule ziemską, autorzy kinematograficzni podchwytują i wyzyskują tematy. Jeszcze, zwłaszcza w prasie zagranicznej, nie przebrzmiały echa romantycznej historji jaką była zamierzona abdykacja jednego z następców tronu w pewnem państwie półwyspu bałkańskiego i małżeństwo z uroczą i bogatą przedstawicielką nowego świata, a już wytwórnia włoska „Tiber" wypuściła doskonałą i pełną szczerego humoru satyrę polityczną.

 

Bohater jej, kandydat na króla, chłopię wesołe, pełne życia i, według pojęć etykiety dworskiej, mocno niesforne, ku rozpaczy rady ministrów, swego dobrodusznego ochmistrza i całej sfory dygnitarzy, przedkłada wdzięki uroczej kwiaciarki nad purpurę i gronostaje, a roskosz jej pocałunku—nad roskosze panowania.

 

W pogoni za dziewczęcemi ramionami, w żądzy życia i swobody depcze młody król obowiązującą go etykietę, zrywa złote kajdany i pozostawiwszy tron na lasce losu,—w uroczym zakątku zostaje królem jednego tylko serduszka i to daje mu szczęście najwyższe.

 

I o dziwo!—nie traci nawet swego ochmistrza, który w imię obowiązku, dzieląc wszystkie romantyczne awanturki swego władcy, po abdykacji pozostaje nadal mu wiernym i zatrzymuje •godność ochmistrza w maleńkiem królestwie dwojga kochających się.

 

Satyra ta, prócz żywej atrakcyjnej treści, posiada' szereg skarykaturowanych nieco ty pi - ków dostojników dworskich, w rodzaju bogatej galerji lokajów, ministrów i innych specyficznie pałacowych mumji.

 

Dużo ruchu, słońca, włoskiego błękitu i kwiatów— oto tło dekoracyjne tej miłej choć mocno złośliwej historji o następcy tronu i pięknej kwiaciarce.

 

Rolę główną gra najpopularniejszy artysta rzymski, Tulio Carminati. Gra ją dobrze i z wdziękiem. Od lat kilku jest on celem westchnień wszystkich włoszek, które kochają się w nim tak jak nasze panie w Osferwie.

 

W.

 

Kino, 24-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.