5 grudnia 1919

„Awantury miłosne”.

(Un Roman d’amour et d’aventure!)

ze słynnym Sacha Guitry’m i piękną Yvonne Printemps w rolach głównych.

Dom w Deutel. Zamieszkuje go Jan Sarrazin, dyrektor Banku Handlowego, ciotka Mary i Ketty jej siostrzenica, którą opiekuje się Sarrazin. Ma on brata, Jacka, literata. |an i Jacek są do siebie bardzo podobni, Jacek obiecał, że napisze dla Ketty wiersze. Obietnicy swej nie może dotrzymać, ponieważ jest zajęty pisaniem romansu. Razu jednego odwiedza brata, aby usprawiedliwić się przed Ketty, przy sposobności zwierza się bratu, że ma dużo długów. Jan proponuje mu, aby rzucił sztukę i objął posadę w banku.

 

Jak kocha się w Ketty, ale brak pieniędzy stoi na przeszkodzie małżeństwa. Opowiada więc jej o propozycji brata, a Ketty zachęca go do tego kroku.

*

Jan zakochał się w Ketty i oświadczył się o jej rękę. Ketty opowiedziała o tern Jackowi, ten zaś, pragnąc tylko jej szczęścia, radzi jej poślubić Jana. Jest to jednak cios nad jego siły i w chwili szalonej depresji moralnej postanawia się zabić. Pisze więc list do policji, aby nie podejrzewano nikogo.

 

Nagle wkrada się do mieszkania bandyta Firn. Jackowi któremu w ostatniej chwili zabrakło odwagi do odebrania sobie życia, przychodzi na myśl zaproponować Firnowi zabicie. Umowa stanęła. List do policji — zapewni bandycie bezkarność, a czek na 5 tys. franków będzie zapłatą. Termin do wykonania pozostawia do uznania bandyty.

 

Nazajutrz szczęście uśmiechnęło się Jackowi. Księgarz zgadza się na wydanie jego dzieła i zapewnia mu tern samem dużą sumę pieniędzy, Jacek udaje się więc w ciche ustronie, aby wykończyć swoje dzieło.

*

Bandyta Firn tymczasem chce dotrzymać umowy i złudzony podobieństwem braci prześladuje Jana — biorąc go za Jacka. Napadł więc na niego na pustej ulicy, żądając obiecanych 5 tys. frcs. Jan jednym uderzeniem pięści położył go na ziemi. Firn przysięga zemstę.

 

Po pewnym czasie narzeczeństwa Ketty zrozumiała że nigdy nie będzie szczęśliwa z Janem. Idzie więc do Jacka po radę. W tym czasie wpada do mieszkania Jana Firn i rzuca się na Jana. Na tę scenę wchodzi Ketty i Jacek. Firn przerażony widzi swoją omyłkę — nieporozumienie się wyświetla. Jacek wyrywa rewolwer z rąk apasza. Rewolwer nie był nabity. Sytuacya wyjaśnia się i Jacek poślubia Ketty, a Jan zadawala się ich szczęściem.

 

Po pewnym czasie powieść Jacka ukazała się na półkach księgarskich. Fim wałęsając się po Paryżu—spostrzegł tę książkę. „Ładny tytuł— zamruczał—tę książkę autor powinien mnie zadedykować"

 

Jak widać z anonsów, filma ta ukaże się niezadługo na ekranie w Warszawie.

Kino, 24-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.