5 grudnia 1919

Corso — „Różyczka"

Romans według komedji Caillaveta i de Flersa z Giovanną Thea. Wytwórni włoskiej „Cines", własność ajencji „Corso" .

Przed kilku laty z ogromnem powodzeniem na scenach europejskich jak również w Warszawie grano wyborną komedję salonową znanej spółki autorskiej, osnutą głównie na tle edyktu wydalającego zakony z Francji. Niemiły ten fakt historyczny, który autorzy o innych koncepcjach artystycznych wyzyskali conajmniej do napisania kilkunasto-aktowej tragedji, Caillavet i de Flers ujęli znacznie pogodniej, z dużym sentymentem i liryzmem, jak na takich kpiarzy przystało, opowiadając dzieje „Różyczki", przywróconej światu „siostry Marji".

 

„Różyczka” ukazuje się obecnie na ekranie jako bardzo miły, pełen cichego smutku, choć zarazem i pogody romans. Dzięki technice jaką scena nie rozporządza, samą fabułę rozszerzono znacznie, wyzyskano pod względem dekoracyjnym, kładąc przedewszystkiem główny nacisk na malarską stronę tematu, to też w filmie mamy niektóre zdjęcia wprost pastelowe jak np. wnętrza starych ogrodów i parków, fragmenty o wysokiem pięknie i nastroju. Bardzo ciekawą jest też między innemi scena jak podczas wypełniania edyktu żołnierze francuscy oddają honory wojskowe starej zakonnicy, która zdobyła legję honorową za pomoc rannym pod Sedanem.

 

Obraz grany jest wybornie, to też na historję miłości zakochanego dziewczątka i zrujnowanego magnata patrzy się ciekawie, zwłaszcza) że na pewien przeciąg czasu obraz przenosi się na prerje Ameryki.

 

Różyczkę gra nieznana jeszcze w Warszawie, a bardzo zdolna i piękna artystka Giovan- na Thea, gra ją spokojnie, z wdziękiem bez przesady i minoderji. W „Rozmaitościach” kreowała swego czasu tę postać Lubicz Sarnowska.

 

Trudno przeprowadzać porównanie między grą sceniczną, a dla ekranu, lecz porównując obie artystki niewiadomo której przyznać pierwszeństwo? Sąd pozostawiamy publiczności, która znając komedję Caillaveta i de Flersa ze sceny, powinna zobaczyć ją na ekranie z uroczą Giovanną Thea.

 

W.

 

Kino, 31-07-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.