11 sierpnia 1920

Dziewięcioletnia dziewczynka największą sławą literacką Anglii.

Najsławniejszą literatką angielską jest dziś zapewne dziewięcioletnia dziewczynka. Powiedziawszy ściślej, miss Daisy Ashford zdobyła stawę literacką powieścią, którą napisała mając lat dziewięć. Manuskrypt tej powieści leżał długi czas zapomniany w szufladzie. Tymczasem autorka dorosła, a manuskrypt wyszedł na światło dzienne dopiero dzięki zbiegowi okoliczności. Przypadkowo mianowicie przeczytał go sławny pisarz Carrie i uderzony żywością opowiadania, bezwzględnością i bystrością obserwacyj, świeżością i swobodą z jaką przedstawieni i osądzeni są ludzie w utworze tym występujący, opatrzył go przedmową i wydał.

 

To wystarczyło. „The young visittors" (Młodzi goście) zdobyli odrazo olbrzymi sukces. W ciągu kilku miesięcy sprzedano więcej niż pół miliona egzemplarzy. Publiczność i krytyka przypuszczała. że sam Carne jest jej autorem i uwierzyła w końcu w istnienie miss Daisy Ashford dopiero, gdy autorka zdecydowała się odczytać utwór swój publicznie na cele dobroczynne. Następnie manuskrypt sprzedany został na licytacyi za bardzo wysoka kwotę.

 

„Młodzi goście" jedynem dziełem miss Daisy Ashford. Od chwili jego napisania nie pisze więcej i nie ma zamiaru pisać, nasycona sukcesem swej pierwszej i ostatniej powieści,

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 04-12-1919

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.