26 kwietnia 1919

Biznes

Warszawa. (Wolny handel).

Rozporządzeniem ministerstwa polskiego z dnia 4-go kwietnia obwieszczono wolny handel na całym obszarze państwa polskiego dla obrotu bydłem, nierogacizną, owcami, kozami, mięsem, przetworami mięsnymi, tłuszczami wieprzowymi, masłem, mlekiem, drobiem, jajami, owocami i jarzynami. Rozporządzeniem tem na razie nie jest objęta mąka i przetwory zbożowe, oraz rośliny strączkowe.

 

Dziennik Śląski, 24-04-1919

Słonina amerykańska potaniała.

Cena 1 kg. wynosi obecnie w handlu hurtowym 20 K (zamiast 20,50 K), w handlu detalicznym najwyższej 28,80 K (zamiast 25 K).

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 20-04-1919

Nie jeździć do Prus na robotę!

Rozpoczęto silną działalność, mającą na celu uchronienie robotników polskich od emigracji na roboty do Niemiec. Poznańskie biura do tego dążą w porozumieniu z rządem, który nie może i nie powinien utrzymywać żadnych stosunków z pruską berlińską centralą pośrednictwa pracy. Poznańskie biura zwracają się też do podobnych instytucji w Kongresówce i Galicji, by bezwarunkowo nie wysyłały robotników do Prus, lecz skierowywały ich do Poznańskiego, gdzie robotnicy ci znajdą odpowiedni zarobek.

 

Głos Polski, 19-04-1919

Gra z cofańcem [satyra]

Maciek: — Cóżeś to pan podburzał bezrolnych obiecankami rozparcelowania gruntów i wywłaszczania obszarników? Na co panu była potrzebna ta wichrzycielska robota?

Wład. Grabski: — To jest... niby... kochany Maćku... było to już dawno, bo kilka tygodni temu, więc popełniłem błędy młodości. Puśćmy to dziś w zapomnienie!

Maciek: humorystyczny tygodnik ilustrowany, 12-04-1919

Milion podatku

nałożono w tych dniach w Czechach na pewnego przemysłowca, z tego 500.000 koron jako podatek dochodowy i tyleż tytułem podatna od zysków wojennych. Na skutek tego ów przemysłowiec zamierza całkiem zamknąć swą fabrykę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-04-1919