15 października 1918

Kieszonkowy automobil

Wojna obecna jest przedewszystkiem wojną wynalazków. Technicy po obu stronach frontu pracują gorączkowo nad nowymi wynalazkami, ułatwiającymi skuteczne prowadzenie wojny. Toteż w ciągu obecnej zawieruchy wojennej najrozmaitsze wynalazki mnożą się jak grzyby po deszczu. Jednym z takich wynalazków, który ma niewątpliwie doniesie znaczenie zarówno dla celów wojennych, jak i pokojowych, jest skonstruowany w Anglii maleńki „automobil" na jedną osobą, który odznacza się lekkością i szybkością a przytem zajmuje tak mato miejsca, że można go w przenośni nazwać „kieszonkowym" automobilem.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-09-1918

Nowy środek spożywczy.

Dzienniki rosyjskie donoszą, że pewien inżynier odkrył w orzechu sybirskiego cedru wysokiej wartości środek spożywczy. Orzech ten zawiera 59.9 procent tłuszczu, a 16.15 procent białka.. Przetwory mączne, jakie zeń można osiągnąć, mają smak bardzo dobry i dają 44.94 procent białka. Olej wyrabiany z tych orzechów nie ustępuje w niczem pod względem jakości prowanckiej najlepszej oliwie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-09-1918

Nafta jako oliwa stołową.

Niemiecki chemik, dr E. Graefe, wiedząc, że nafta ma w sobie wiele części pożywnych, wziął sobie za zadanie oczyścić ją z jej szkodliwych dla ludzkiego organizmu skladowych części. Otóż próby takie podobno udało mu arię przeprowadzić na nafcie rumuńskiej. Jeżeli to istotne prawda, to wkrótce będziemy w sałatach jeść naftową oliwę! Inni chemicy wszakże uważają ten wynik badań za mocno wątpliwy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-09-1918

Optofon.

Francuski lekarz, dr Fouraler d'Albi wynalazł aparat, ułatwiający niewidomym czytanie książek, dzienników, a nawet listów pisanych na maszyne, przy pomocy — uszu. Nowy ten wynalazek, zwący się się optofonem, przedstawionym był w „Seings Corlege". Aparat ten jest wielkości zwykłej maszyny do pisania, a każda litera naciągniętej na nim książki, czy listu przenosi się dźwiękiem odpowiednim na połączony z nią telefon. Alfabetu optofonicznego uczy się niewidomy w ciągu ośmiu godzin.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-09-1918

Badanie Wezuwiusza.

Jak donoszą z Generwy, z końcem sierpnia działalność Wezuwiusza wzmogła się przez zjawiska wybuchowe. Dyrektor tamtejszego obserwatoryum Mallandra i amerykański uczony Perret zstąpili w głebię głównego krateru i celem śledzenia postępu tych zjawisk pozostali w nim przez 9 godzin, nie poniósłszy żadnej szkody.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-09-1918