21 lutego 1919

Nagroda Nobla przypadła tym razem Anglikowi.

Nagroda Nobla za rok 1917 przypadła tym razem Anglikowi, prof. fizyki Karolowi Barklj z Edynburgu, za jego wykrycia w dziedzinie promieni rontgenowskich.

 

Dziennik Śląski, 16-11-1918

Odkrycie zarazka grypy.

Jak donosi Agencya Havasa z Tunisu, że dwom francuskim uczonym udało się odkryć zarazek grypy „Virus filtrans". Bliższe szczegóły ujawnione bedą, w tych dniach w Paryżu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-10-1918

Nowy środek spożywczy.

Dzienniki rosyjskie donoszą, że pewien inżynier odkrył w orzechu sybirskiego cedru wysokiej wartości środek spożywczy. Orzech ten zawiera 59.9 procent tłuszczu, a 16.15 procent białka.. Przetwory mączne, jakie zeń można osiągnąć, mają smak bardzo dobry i dają 44.94 procent białka. Olej wyrabiany z tych orzechów nie ustępuje w niczem pod względem jakości prowanckiej najlepszej oliwie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-09-1918

Kieszonkowy automobil

Wojna obecna jest przedewszystkiem wojną wynalazków. Technicy po obu stronach frontu pracują gorączkowo nad nowymi wynalazkami, ułatwiającymi skuteczne prowadzenie wojny. Toteż w ciągu obecnej zawieruchy wojennej najrozmaitsze wynalazki mnożą się jak grzyby po deszczu. Jednym z takich wynalazków, który ma niewątpliwie doniesie znaczenie zarówno dla celów wojennych, jak i pokojowych, jest skonstruowany w Anglii maleńki „automobil" na jedną osobą, który odznacza się lekkością i szybkością a przytem zajmuje tak mato miejsca, że można go w przenośni nazwać „kieszonkowym" automobilem.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24-09-1918

Optofon.

Francuski lekarz, dr Fouraler d'Albi wynalazł aparat, ułatwiający niewidomym czytanie książek, dzienników, a nawet listów pisanych na maszyne, przy pomocy — uszu. Nowy ten wynalazek, zwący się się optofonem, przedstawionym był w „Seings Corlege". Aparat ten jest wielkości zwykłej maszyny do pisania, a każda litera naciągniętej na nim książki, czy listu przenosi się dźwiękiem odpowiednim na połączony z nią telefon. Alfabetu optofonicznego uczy się niewidomy w ciągu ośmiu godzin.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-09-1918