20 października 1920

Senzacyjna nowość sezonu. (Drewniane kapelusze)

Londyn, 15 maja.

A więc już nie tylko panie mają przywilej noszenia komicznych i niezwykłych kapeluszy. Podobnie jak kobiety wsadzają sobie na głowę rozmaite fantastyczne nowości tak obecnie i mężczyźni wynaleźli dla siebie rzeczywiście wysoce fantastyczny kapelusz... drewniany! Moda ta idzie do Europy z Anglii.

 

Kapelusz nowomodny ma kształt czapki sportowej a sporządzony jest z łyka. Ma być znacznie lżejszy, aniżeli słomiany: rzeczywiście nie czuje się go na głowie. Noszą go już licznie młodzi Anglicy, ci, którzy dotychczas ukazywali się na ulicach Londynu bez żadnego nakrycia głowy. I to jest właśnie największą dumą kapeluszników, że zapobiegli tym pomysłem upadkowi fabryk, albowiem w ostatnich czasach bardzo rozwielmożniła się m oda chodzenia z gołą głową: nie noszono już wcale cylindrów a najwytworniejsze kapelusze tysiącam i zalegały składy, napróżno oczekując nabywców. Powodem tej nędzy kapeluszników i fabrykantów kapeluszy był zmarły król Edward VII, który początkowo chciał wprowadzić w modę cylinder słomiany, a gdy to mu się nie udało, zaprowadził zwyczaj ukazywania się na ulicach bez nakrycia głowy.

 

Tymczasem pomysł drewnianych kapeluszy już zaraz od początku okazał się zbawienny dla fabrykantów i kapeluszników. Sprzedają ich obecnie setki a nawet tysiące, raz dla ich nadzwyczajnej lekkości, powtóre zaś i dla nie zbyt wysokiej ceny. Czy przyjmą się na dłużej, na razie jeszcze niewiadomo.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-05-1914