1 listopada 1920

Moda – spódnice i płaszcze

Nr. I. Spódnica z bluzką koszulową; bardzo praktyczny kostyum do chodzenia, do sportu. Spódnica u góry nieco udrapowana w fałdy, tworzące rodzaj niedużych „paniers" po bokach; z tyłu szew zaszyty do 3/4, długości, gdzie tworzy podwójną fałdę, rozchodzącą się podczas ruchu. Spódnica może być płócienna, z materyału eponge lub innego materyału do prania.

 

Bluzka biała kimonowa z karczkiem zachodzącym na ramiona; przód trochę zmarszczony. Duży kołnierz wykładany odstający od szyi; małe wyłogi zapięte na okrągły guzik; kieszonka z boku. Mankiety odwinięte. Krawat czarny z miękkiej materyi.

 

Nr. 2. Płaszcz sportowy z granatowego serżu, zapięty pod szyją. Mały kołnierz wykładany; rękawy zapięte u dołu na patkę. Pasek zachodzi z wierzchu, z tyłu i z przodu.

 

Nr. 3. Długi płaszcz ochraniający od deszczu lub od kurzu; na deszcz używa się materyały nieprzemakalne, specyalnie preparowane. Na „cache poussiere" odpowiednie są materyały lekkie i cienkie ale gęsto tkane, aby kurz nie przechodził. Bardzo używane są popeliny, sisiliena, płótna, tafta.

Rękawy przy Nr. 3 są raglanowe, szwy zastebnowane. Kołnierz wykładany można podnieść i patką zapiąć; takie same patką przy rękawach; duże kieszenie z klapkami, naszyte z wierzchu.

 

Nr. 4. Ładna sukienka z bluzką koszulową. Spódnica w pasy, zapięta z tyłu; szew tylny rozchodzi się u dołu, jak przy spódnicy. Nr. I; brzegi szwu zastebnowane; po dwie fałdy z przodu i z tyłu, tworzące jakby długie zaszewki, też zastebnowane. Falbana przyszyta do spódnicy tworzy tunikę; może być krajana skośnie lub prosta. Bluzka kimonowa koloru tła spódnicy z doszytemi rękawami, zapięcie na cztery okrągłe guziki i pętelki, zrobione z tego materyału, co bluzka, zwinięte i przyszyte na okrągłym sznurku. Duży kołnierz odwinięty i mankiety z białego batystu.

 

Nasz dom (tygodnik mód i powieści), 06/12-06-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.