29 października 1920

Moda – do zabawy i sportu

Nr. 4. Spódnica w kratę z białą bluzką. Spódnica kraje się w 4 bryty, zapina się z przodu na jeden rząd guzików, wszyta w wysoki pasek. Bluzka z materyału do prania. Kołnierz przyszyty do wyłogów, które mogą być zapięte pod szyją lub otwarte. Przód bluzki zapięty na 2 guziki; po dwie fałdy zastebnowane z każdej strony; kieszonka z lewej strony.

 

 

 

 

Nr. 5. Praktyczna suknia do gier, do chodzenia. Krój na tablicy od 25 do 35. Wyjdzie 2,25 ni. płótna lub innego materyału do prania; 2 m. zefiru w paski; 55 c. białego batystu; 13 dużych, 5 małych guzików. Spódnica jest o m c. krótsza, niż zwykła długość.

 

 

 

Nr. 10. Kostyum turystyczny na dalekie wycieczki; z lodenu lub serge`u.

 

Spódnica bardzo praktyczna i wygodna do chodzenia, ma po bokach po trzy fałdy, zaszyte do kolan: zapięcie z przodu na guziki do samego dołu; spódnica dochodzi powyżej kostek. Żakiet oryginalny i trochę odmienny, aniżeli zwykłe bluzy; karczek zachodzi na ramiona; dwie kontrafałdy z przodu, z których utworzone są kieszenie, zaopatrzone klapkami. Zapięcie na jeden rząd guzików.

 

Do tego kostyumu należą spodnie, Nr. 11, które można nosić pod spódnicą, zamiast halki, lub zupełnie bez spódnicy, do trudniejszych wycieczek. Bluzka dopełniająca cały kostyum może być flanelowa w paski, batystowa lub z muślinu wełnianego; bardzo są praktyczne jedwabne bluzki do prania. Getry wełniane dochodzą do kolan, gdzie przytrzymane są okrągłą podwiązką, na której górna część pończochy odwinięta, zwykle na ten cel ozdobiona paskami kolorowemi, zakrywa podwiązkę.

 

Buciki powinny być wygodne, nie za duże, tembardziej nie za ciasne, sznurowane, aby można je ściągnąć przy kostce; podeszwy grube i szerokie. Kapelusz filcowy lub płócienny bez ozdób.

 

Nasz Dom (tygodnik mód i powieści), 13/19-06-1914