1 listopada 1920

Kostyumy kąpielowe.

Czepki do morskich kąpieli robią się z materyału gumowanego lub kretonu, satyny, dopasowane do kostyumu. Kostyumy robią się z serżu, szewiotu, satyny. Fasony prawie te same, co dawniej; majtki bufiaste, bluzka z krótką spódnicą.

 

 

Płaszcze kąpielowe robią się z grubego, miękkiego materyału, jak ręczniki. Krój ich jest bardzo zwyczajny; kimonowy albo z rękawami wszytemi w pachach, ale zawsze taki płaszcz musi być szeroki, luźny. Kaptur jest bardzo praktyczny dla osłonięcia głowy od wiatru wrazie gdyby włosy były zmoczone a odległość od morza do kajuty duża.

 

Jeżeli brzeg morski jest skalisty lub żwirowaty, nosi się sandałki lub pantofle płócienne czy z rafii, które znaleźć można w każdej miejscowości kąpielowej.

 

Nr. 1. Kostyum z satyny granatowej; rękawy raglanowe, krótkie; spódniczka składa się z dwóch tunik en forme; majtki z tego samego materyału niewidoczne. Mankiety, kołnierz i pasek z satyny jasno niebieskiej. Guziki z masy perłowej. Satyna powinna być gruba, w ,dobrym gatunku.

 

Nr. 2. Kostyum dla dziewczynki z czerwonego szewiotu; majtki krótkie; niewidoczne; spódniczka gładka; bluzka z kołnierzem i mankietami. Kokarda biała.

 

Nr. 3. Kostyum z czarnej satyny. Spódniczka modna z fałdami u góry z przodu i z tyłu. Bluzka z karczkiem. Mankiety i kołnierz białe.

 

Nr. 4. Płaszcz kąpielowy dla 14-letniego chłopca, z grubego materyału w jednym kolorze; mankiety i kołnierz białe; sznur koloru płaszcza.

 

Nr. 5. Płaszcz kąpielowy dla dorosłej osoby lub młodej panienki, w pasy niebieskie z białym. Duży kaptur i mankiety niebieskie.

 

Nr. 6. Ubranko wełniane z bufiastemi majtkami dla małego dziecka. Taki fason był umieszczony w poprzednim numerze na tablicy krojów.

 

Nr. 7. Kostyum dla 8-letniej dziewczynki, z granatowego serku; tasiemki białe naszyte naokoło karczka, pach i nogawek.

 

Nr. 8. Kostyuni dla 8-letniej dziewczynki z satyny w deseń. Kołnierz gładki.

 

Nr. 9. Kostyum dla 12-letniej dziewczynki z białego szewiotu z granatowym karczkiem.

 

Nasz Dom (tygodnik mód i powieści), 20/26-06-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.