7 kwietnia 1920

Uroda i zdrowie

Wybornym środkiem uczynienia obuwia nieprzemakalnem

jest parafina, a mianowicie rozczyn miękkiej, białej parafiny, rozpuszczonej w benzynie. Do flaszki benzyny daje się tyle drobno pokrajanej parafiny, ile się w niej może rozpuścić aż do przesycenia. Tym rozczynem smaruje się przyszwy obuwia pędzlem, zrobionym ze szczeciny tak długo, aż skóra przestanie płyn przyjmować, co w niedługim czasie nastąpi, gdyż benzyna szybko odparuje. a parafina pozostaje w porach skóry. Bardzo korzystnie jest smarować tym rozczynem nie tylko przyszwy obuwia, ale także przesycić nim wszystkie szwy i spojenia.

 

Gwiazdka Cieszyńska, 20-11-1919

Zioła lecznicze.

Ministerjum Zdrowia Publicznego, Oddział hodowli roślin leczniczych (Aleje Belwederskie N 27) udziela wszelkich wskazówek w sprawie zbierania, uprawy i sprzedaży ziół leczniczych. Pożądany jest zbiór następujących roślin.

Liście: Podbiału, poziomki, jeżyny, bobka trójlistnego, nawrota. Liście czterech ostatnich gatunków stanowią najbardziej cenione surogaty herbaty. Kwiatostany: Konwalji; Kwiaty: jasnoty, tarniny, bzu czarnego: Ziele: tasznika, skrzypu, krzyżownicy gorzkiej, bratków. Korę: dębową i kruszyny.

Pyt.: Czy można zasiać po seradeli białą koniczynę na pastwisko. Pole jest czyste.

(Z. M. z O.).

Odpowiedź: Niema doświadczeń, które wykazywałyby szkodliwość siewania seradeli przed koniczyną. Oczywiście bez wielkiego ryzyka stosować taki siew możemy wówczas, gdy zwrócimy roli to, co jej zabiera seradela. Ponieważ nawozów sztucznych brak, przeto nie radzę tego robić.

K.

 

Głos Polski, 26-04-1919

Pyt.: Dwa lata temu pobudowałem dom. Teraz zauważyłem, iż w jednym pokoju pod oknem pojawił się grzyb

i przechodzi przez szpary w deskach na wierzch podłogi. Co zrobić? Jak zapobiec dalszemu rozszerzeniu? Nadmieniam, iż kładłem tylko suche deski i podłoga leży na 10 cali od ziemi.

(K. S. z M.).

Odpowiedż: Trzeba w miejscu tym oderwać podłogę, nawet o kilka desek dalej i w miejsce ziemi nasypać drobnych żużli.

Hiszpanka.

Państwowy wydział zdrowotny obradował na ostatniem swem posiedzeniu nad grasującą obecnie w całych Niemczech chorobą zaraźliwą. zwaną powszechnie »hispanką« i nad środkami ku jej stłumieniu. Wyniki tych narad podajemy za biurem Wolffa: Zaraza szerzy się w calem państwie i występuje obecnie ostrzej, niż podczas pierwszego pojawienia się swego w czerwcu i lipcu. Zwłaszcza u młodych osób występuje ta choroba często bardzo gwałtownie; a gdy przyłączy się do niej zapalenie płuc, kończy się często śmiercią. Jednakże pogłoski, że jest to rodzaj dżumy płucnej, nie mają żadnej podstawy, jak to za pomocą badań bakteryologicznych stwierdzono z wszelką pewnością.