6 czerwca 1923

Czem nastąpić mydło?

W całej środkowej Europie znaną jest powszechnie roślina, nosząca, naukową nazwę Saponaria officinalis, u nas popularna pod nazwą „mydlanka“ lub „psi gwoździk".

Nazwę „mydlanka“ otrzymała ona z tego powodu, ponieważ zawiera w sobie bardzo wysoki procent saponinu który w połączeniu z wodą wytwarza obfitą pianę mydlana. Jeszcze więcej saponianu, aniżeli liście, zawiera korzeń tej rośliny, nadający skutkiem tego najlepiej jako środek zastępczy mydła. W tym celu należy korzeń pokrajać w drobne kawałki, wysuszyć, a następnie zemleć na proszek, a wtedy, w połączeniu z wodą, można go skutecznie używać do prania zamiast mydlą.

Mydlanka jest rośliną

wysoką około pół metra, o liściach podłużnych, ostro zakończonych, na których spodniej stronie wyraźnie występują nerwy roślinne. Wielkie, pachnące kwiaty są koloru białego, z lekkim różowym odcieniem i tworzą na wierzchu rośliny bujny bukiet. Mydlanka rośnie przeważnie na brzegach strumieni i rzek, w okolicach mokrych, wśród wikliny, nad rowami i w pobliża wałów kolejowych. Użycie jej jako środka, zastępującego mydło, sięga bardzo dawnych czasów, zwłaszcza wśród ludności wiejskiej.

Oprócz mydlanki można do tego samego calu i nie z mniej dodatnim rezultatem używać takie wielu innych roślin, jak „kwiatu kukułki" (orchis flos kukuli) gwoździka polnego" (Melandryum), i tak pospolitego u nas bławatka.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.