16 maja 1922

Czy surogaty tytoniu szkodzą zdrowiu?

Im mniejsze z dnia na dzień stają się zapasy tytoniu, tem pilniej palacze poszukują odpowiednich surogatów. Nie jest też wcale nowym tego rodzaju środek zaradczy, jaki dziś stosują, aby zapasy tytoniu powiększyć przez dodawanie doń rozmaitych roślinnych domieszek. I wcale nie jest małą ilość roślin, które pod tym względem mogą wchodzić w rachubę. Zbieracze ziół, a także spekulujący trafikanci rozporządzają już dzisiaj wcale pokaźną ilością rozmaitych surogatów, które skwapliwie gromadzą w swych składach.
Najbardziej znane i najwięcej poszukiwane jak nadające się do palenia ziółka są następujące: macierzanka, mięta pieprzowa i krwawnik. Z roślin szerokolistnych jako domieszka do tytoniu, używane są także bardzo często liście podbiału, buraka i babki. Również jako surogatu tytoniu używa się liści wiśni, czereśni, brzozy, tarniny, przedewszystkiem jednak orzecha. Jak wielkiem jest zapotrzebowanie surogatów tytoniu, świadczy choćby fakt, że w Pradze powstaje prywatna fabryka mająca służyć do preparowania tych surogatów.
Jak już donieśliśmy przed kilku dniami, ministerstwo skarbu zamierza zakazać obrotu surogatami tytoniu jako szkodliwemi dla zdrowia.


Dzienniki wiedeńskie zamieszczają szereg opinii lekarzy i chemików, którzy prawie jednogłośnie stwierdzają, że wszystkie powyżej przytoczono zioła nie są szkodliwe tylko wówczas, jeśli się ich używa jako domieszek do tytoniu w bardzo nieznacznych ilościach.

Pewien dentysta oświadczył, że w ciągu swej praktyki zdarzały mu się dość często wypadki, iż palenie liści orzecha, macierzanki i podbiału sprowadzało szkodliwe skutki.
Palący liście tych roślin nabawiali się zapalenia dziąseł. Dokładne badania wykazały, że dym tych roślin oddziaływa bardzo szkodliwie na tkankę komórek.
W sposób bardzo stanowczy przestrzegają lekarze przed paleniem liści jeżyny. Przestrzedz również należy przed paleniem mieszanin z tytoń u znaczniejszych ilości pachnących, aromatycznych ziół.
Szczególnie dotkliwie odbija się na zdrowiu palenie macierzanki, która powoduje silne zawroty głowy, a nawet poważne zaburzenia systemu nerwowego.
Dodawanie do tytoniu rozm aitych domieszek sztucznie wytwarzanych zostało obecnie zakazano trafikantom . Do najszkodliwszych dla zdrowia surogatów należy t. zw. „nikosan", oraz tego rodzaju fabrykaty jak „tabakero" i „kolorado".
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 26-09-1917

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.