18 maja 1922

Ofiary wiedzy. Czterech studentów medycyny w Pradze zachorowało na ospę.

Praga 15 maja.

Zarówno sfery uniwersyteckie jak i najszersze warstwy naszego miasta wstrząsnęła wczoraj do żywego alarmująca wiadomość, niestety rzeczywiście w całej rozciągłości prawdziwa: 4 studentów tutejszego fakultetu medycznego zapadło skutkiem zarażenia się przy studyach na ospę i znajduje się w niebezpieczeństwie życia.

 

Od trzech już prawie tygodni profesor fakultetu medycznego tutejszego uniwersytetu Dr. Hlava, jeden z najwybitniejszych praskich lekarzy i badaczy zakładu medycyny doświadczalnej, prowadził próby wstrzykiwania serum antiospowego na małpach, przy pomocy kilku studentów medycyny.

 

W ciągu ostatnich trzech dni czterech z tych studentów medycyny zachorowało wśród silnych objawów gorączkowych a wczoraj, po ostatecznem zbadaniu wszystkich symptomów, można było stwierdzić, że wszyscy czterej zapadli na ospe. zaraziwszy się straszną choroba w czasie doświadczeń w zakładzie.

 

Chorych umieszczono w szpitalu na oddziale chorób zakaźnych i otoczono troskliwą opieka, a życiu ich wszystkich zagraża poważne niebezpieczeństwo.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.