17 czerwca 1919

Dyplomacja, wojna

Amerykanie po swojemu grożą.

Most na Renie w 41 minutach.

(Od naszego korespondenta).

Paryż, 11 czerwca. Wojska amerykańskie, stojące nad Renem, oddają się igrzyskom, które są bardzo znaczące dla Niemców. Oto np. niedawno dwa pułki pontonierów urządziły konkurs o nagrodą 150.000 marek, kto w krótszym erosie zbuduje most pontonewy on Ranie. Pułk 2 pontonierów zdawało się dosięgnął niemożliwości, budując taki most w ciągu 58 minut, czyli w godzinie bez dwóch minut. Tymczasem pułk 1. prześcignął go jeszcze znacznie, budując most o długości 380 metrów, do Heningen, w ciągu 41 minut, czyli w trzech kwadransach bez 4 minut. Pułk więc 1. wziął nagrodę.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17-06-1919

Ukraińcy atakują na południe od Tarnopola.

Warszawa. (PAT). Komunikat sztabu generalnego z dnia 15 b. m.

Front galicyjsko wołyński: W Galicyi wschodniej na południowy zachód od Tarnopola walki z atakującemi wojskami generała Pawienki trwają. Na Wołyniu bez zmiany.

W Wersalu d. 29 maja 1919 r. [satyra]

Szwab. - Bierzcie wszystko, co chcecie: poduszki, prześcieradło, materac, tylko pierzyny śląskiej i jaśka gdańskiego nie dam, żebym miał nawet zdechnąć na tem łóżku! Ratunku!

Mucha, 30-05-1919

Strategik bolszewicki. [satyra]

Trockij. — Wilno wzięte i polacy podchodz4 pod Mińsk! Sytuacja poważna! Ale kolega mój, Napoleon, bywał w gorszych opałach i wygrzebywał się zawsze, dlaczego więc nie miałbym się wygrzebać i ja, który noszę w sobie oprócz jednego Bronsztajna jeszcze i ze trzech Napoleonów.

Maciek, 30-05-1919

Trembowla, Chorostków, Husiatyn i Zbaraż w rękach polskich.

(Telefonem od naszego korespondenta).

Warszawa, 10 czerwca (Z) „Gazeta Warszawska” otrzymała ze wschodniej Galicyi wiadomość, że Trembowia, Chorostków, Zbaraż i Husiatyn znajdują się już w rękach polskich.