21 lutego 1919

Dyplomacja, wojna

Niemieckie ataki lotnicze.

Z Czekanowa donoszą nam: Informowałem już N. R. L., że dnia 14. b. m. zjawili się lotnicy niemieccy pod osłona barw narodowych polskich i zrzucili kilkanaście bomb, na szczęście nie wyrzadzając żadnej szkody. Dnia 17. b. m. ponowili lotnicy niemieccy atak. Przybyło ich trzech. Ostrzeliwali przez pewien czas pociąg osobowy, który jechał o godzinie 2. po południu z Ostrowa do Skalmierzyc, raniąc ciężko pewna kobietę. Pociąg zatrzymał się, a podróżni powychodzili. Lotnicy nie przestali strzelać do ich z karabinu maszynowego. W Czekanowie jeden z lotników rzucił bomby na domy mieszkalne i uszkodził trzy z nich. Odłamki bomb przebiły dachy i ściany. Sołtys Potasznik z trudem tylko uszedł z życiem, wybiegłszy w ostatniej chwili z domu, na który zrzucił bombę lotnik niemiecki.

 

Kurjer Poznański, 22-02-1919

Pan i sfora [satyra]

Koalicja. - Cicho, cicho, pieski! Z Polską jakoś tam się zasmaruje, a tymczasem dam wam kawałek kości węgierskiej, to ją sobie gryźcie.

Mucha, 07-02-1919

Front na Śląsku dalej utrzymany.

Jak się dowiadujemy od osób przybyłych z Cieszyńskiego, front dalej jest utrzymywany, ale już tylko przez tylne straże czeskie. Czesi przepuszczają ludność cywilną przez kordony wojskowe bez żadnych przepustek. Kolej od strony polskiej funkcyonuje do Skeczowa, od Skeczowa zaś trzeba im piechotą do Goleszowa poza kordonem czeskim, skąd już kursują czeskie pociągi w stronę Bogumina.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-02-1919

W handlu pod firmą Masaryk i Kramarz.

Prusak. — Polecono mi z Berlina oddać panom nasz dyplom złodziejski, gdyż godniejszych przedstawicieli tego fachu nie ma obecnie na całym świecie.

Mucha, 07-02-1919

Koalicyjna misya cieszyńska w Krakowie.

Koalicyjna misya cieszyńska z pułkownikiem Rawlingsem na czele, bawiła wczoraj po południu w Krakowie, udając się wieczorem do Warszawy. Misyi towarzyszyli korespondenci pism amerykańskich. W Krakowie przyłączył się do misyi ks. kapelan Iciek

Jak się dowiadujemy, Czesi mają opróżnić całe zajęte przez nich terytoryum Śląska Cieszyńskiego w czasie bezprawnego najazdu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-02-1919