6 grudnia 1923

Zwycięski pochód Niemców.

Ponieważ Belgia stanowi obronę północno-wschodniej granicy francuskiej, a tern samem Paryża, zajęcie Leodyum przez Niemcy było przedewszystkiem klęską Francuzów. Pierwszy i najważniejszy etap w pochodzie do Paryża wzięli Niemcy szturmem, zanim Francuzi zdołali się rozglądnąć.

 

Po tej przegranej wojska francuskie wyruszyły do Belgii, ażeby bronić Niemcom dalszej przeprawy. Epizodem tego kontrataku francuskiego była bitwa pod Perwez, miastem, które leży na północ od Namur. Ale Francuzi przyszli za późno. Niemcy pobili ich i odparli z pod Perwez, a następnie z błyskawiczną szybkością zajęli Brukselę, stolicę Belgii.

 

 

Pojawienie się wojsk niemieckich w Brukseli musi oddziałać przygnębiająco na Belgów, a jeszcze może więcej na Francuzów, zaś pod, względem militarnym otwiera ogromne perspektywy. Bruksela nie jest fortecą, ale stamtąd wiedzie droga do Antwerpii... Przed stu przeszło laty powiedział Napoleon: „Kto posiada Antwerpię, ten ma w ręce pistolet zwrócony w głowę Anglii.

 

Zająwszy Brukselę i rzuciwszy blady postrach na Belgów i Francuzów, mają Niemcy ułatwiony pochód na Paryż. Punkt oparcia posiadają w Leodyum, prawe skrzydło ostania im już Bruksela, a później może nawet Antwerpia, gdy lewe skrzydło ma połączenie z Niemcami i możność czerpania stąd posiłków.

 

Z punktu oparcia w Leodyum wyruszą Niemcy niezawodnie na zdobycie twierdz Namur i Charleroi po stronie belgijskiej.

 

Na terenie wojny niemiecko-francuskiej w Alzacyi i Lotaryngii wojska niemieckie zachowywały się dotąd defenzywnie — jak stwierdza sprawozdawca wojskowy „Lokal-Anzeigera". O ile Niemcy atakowali Francuzów, to były to właściwie kontrataki, wykonywane przez napadane oddziały niemieckie, które odpierały napady przechodziły do skutecznej ofenzywy. Niemcy chcą na zachodnim terenie wojny wykonać w zupełności marsz strategiczny, a potem dopiero podjąć zaczepną akcyę wojenna.

 

Tak jest narazie w Alzacyi, gdzie ofenzywa Francuzów skończyła się klęską ich pod Miluzą. Pod Schirmeck mieli Francuzi pewne powodzenie, które ich atoli opuściło pod Weiler, gdzie wojska bawarskie i badeńskie odniosły zwycięstwo nad Francuzami.

 

Przyszła wreszcie kolei na Lotaryngię, etyli środkową cześć terenu wojny. Telegram z Berlina doniósł wczoraj, że pomiędzy Metzem a Wogezami pomiędzy armiami niemiecką a francuską stoczona została walna bitwa, zakończona zwycięstwem Niemców.

 

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 23-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.