8 czerwca 1923

W telegraficznym skrócie (23-08-1914)

= Kardynał Merry del Val postanowił zwołać konklawe dla obioru nowego Ojca św. już na 30 b. m. Do wszystkich rządów państw wojujących Watykan zwrócił się z żądaniem, aby kardynałowie, których wojna zaskoczyła w terytoryach, objętych pożarem wojennym, otrzymali glejty i konwój przez okolice zajęte przez wojska.

 

= Japoński minister skraw zagranicznych oświadczył, że wojna z Niemcami wybuchnie napewno.

 

= Szwedzka gazeta „Nya Dayligt Allehanda" zamieściła artykuł, który dowodzi, że Szwecya musi zachować zupełną neutralność.

 

 

= Rząd turecki ogłasza zapewnienie o swuj neutralności. Na to stanowisko rząd turecki wpływa.

 

= Turcya dotychczas jest neutralna, gdyż ludność prawie całej Turcyi wypowiada się przeciwko jakiejkolwiek wojnie. Mieszkańcy nietylko wielkich miast, ale nawet i wsi są już wyczerpani niedawnemi wojnami bałkańskiemi i ogromnymi obecnymi podatkami.

 

= Do Kopenhagi przybyło 4,000 wychodźców, wieśniaków z Królestwa Polskiego, zwróconych z drogi do Ameryki.

 

= Anglia zabrała Turcyi dwa okręty wojenne. Z tego porodu panuje w Turcyi silne rozgoryczenie przeciwko Anglii, gdyż dwa drednoty zbudowane były nie za pieniądze rządu tureckiego, lecz z ofiar narodowych.

 

= Cała ludność Belgii uzbroiła się i utworzyła pospolite ruszenie. Zapal bojowy Belgijczyków jest tak wielki, że nawet uczniowie wyższych klas szkół średnich chwytają za broń.

 

= Otoczone koliskiem armii nieprzyjacielskich Niemcy zagrożone są głodem w razie dłuższej wojny.

 

= Wojna powstrzymała wytwórczość łódzkiego i piotrkowskiego okręgów przemysłowych.

 

= Prasa rosyjska pisze, że stosunki ekonomiczne, które panowały przed wojną, nigdy się już nie wrócą. Przed wojną Niemcy zapełniali rynki rosyjskie i Królestwa Polskiego swymi wyrobami. Po wojnie Rosya i Królestwo Polskie pozbędą się zależności od wytwórczości przemysłowej Niemców.

 

= Belgia wyśmiewa się z „bohaterstwa" Niemców, którzy po kilku dniach walki w Belgii zaproponowały pokój temu państwu i wynagrodzenie za najazd. Ale na wynagrodzenie przelanej krwi belgijskiej, zniszczonych miast i wsi potrzebna byłaby taka suma, wobec której 5 miliardów zrabowanych Francyi w 1871 roku wydadzą się kwotą niewielką. Zresztą Belgia nie zdolna byłaby nigdy zamieniać na złoto krew dzielnych obrońców swej niezależności.

 

= Coraz groźniejsza przyszłość zarysowuje się dla Niemców, w bliskiej przyszłości wszystkie kolonie niemieckie będą zagarnięte przez państwa skoalizowane przeciwko Niemcom.

 

= Wojna z Anglią zmusiła Niemcy do zwrócenia bacznej uwagi na duńskie zatoki, jedyną morską drogę z morza Niemieckiego na morze Bałtyckie. W razie przejścia swobodnego dla angielskich okrętów obok wybrzeży Danii, Anglicy, których flota jest trzykrotnie silniejsza od floty niemieckiej, mogliby część swej floty wprowadzić na morze Bałtyckie i wspólnie z flotą rosyjską zupełnie zapanować nad tem morzem na szkodę Niemiec.

 

Kurjer dla Wszystkich, 23-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.