30 czerwca 1922

Sojusz sześciu państw przeciw Rosyi

Berlin, 3 czerwca.

Awanturnicza polityka rosyjska i nienasycona a znana ogólnie żarłoczność Rosyi budzi w państwach mniejszych uzasadnione obawy i ułatwia konsolidacye sił przeciw Rosyi. Ten nastrój obawy starają się Niemcy wyzyskać na swoją korzyść w kierunku wzmocnienia sił swoich na wypadek zatargu z Rosyą.

 

Szatański plan Niemiec.

 

Berlińska „Deutsche Tagesztg." podaje w swem wydaniu niedzielnem artykuł współpracownika brukselskiego w sprawie planów utworzenia przy tnierza państw skandynawskich. Sama możliwość przyszłej przewagi na morza floty rosyjskiej —pisze ów dziennik — wzbudziła w neutralnych małych państwach na północy Europy poważne obawy, czego dowodzi dziwny projekt, jakim zajmuje się obecnie prasa belgijska i holenderska. — Chodzi o

 

Przymierze Belgii, Holandyi, Szwecyi, Norwegii i Danii,

w celu utrzymania równowagi i obecnego stanu rzeczy na morzach północno-niemieckiem i bałtyckiem. Że myśl utworzenia takiego sojuszu jest inspirowana przez Niemcy, nie ulega wątpliwości. Niemcom idzie o zniwelowanie tej przewagi, jaka wynikła wskutek pozyskania sobie przez Rosyę państw bałkańskich.

 

„Deutsche Tageszeitung" pisze, iż rządy i narody pięciu wspomnianych państw wiedzą bardzo dobrze, iż ze strony Niemiec, choćby flota ich była nie wiem jak wielką, nie potrzebują obawiać się niczego. Natomiast plan powiększenia floty rosyjskiej na menu Bałtyckiem poważnie ich zaniepokoił. Obawiają się, iż Rosya, wzmocniwszy swoja potęgę na tem morzu, może poważnie zagrażać ich interesom. Dlatego to powstała myśl połączenia się tych państw, które też w danym razie staną

 

Po stronie Niemiec przeciw Rosyi.

Zapewniają, iż myśl ta powstała w czasie pobytu króla Krystyana X, duńskiego w Brukseli i Amsterdamie i była przedmiotem narad dyplomatycznych. W każdym razie z gorącego poparcia tego projektu przez prasę belgijską i holenderską można wywnioskować, iż germańskie szczepy na północy widzą dla siebie wielkie niebezpieczeństwo w słowiańskich dążnościach ekspanzyjnych.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 04-06-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.