13 sierpnia 1922

Zjawiska astronomiczne w marcu

 

            Miesiąc urodzin wiosny przynosi przedłużenie dnia o 1 g. 49 minut. Dnia 20 b.m. o g.11 m. 47 przechodzi słońce przez równik niebieski i otwiera temsamem okres wiosny. W tym dniu na całej kuli ziemskiej dzień jest równy nocy, na biegunie północnym zaczyna się dzień, który trwać będzie bez przerwy pół roku, a na biegunie południowym noc, również półroczna.

Firmament niebieski podczas marcowych nocy dostarcza dosyć ciekawych zjawisk do obserwacyi. Na zachodzie po zmroku można oglądać piękną planetę Wenus do połowy miesiąca, a natomiast Jowisz, który niedawno jeszcze wędrował tak blisko Wenery, zniknie nam wnet z oczu. Saturn dn. 10 b. m. osiągnie swój najdalszy punkt zachodni, poczem zawróci, by dalej leniwie toczyć się ku wschodowi; można go jednak jeszcze dobrze widzieć, zwłaszcza w pierwszych godzinach nocnych. Wyraźniej od niego, jako jaśniejszy, świecić będzie z nastaniem nocy zagadkowy Mars, z pomiędzy wszystkich planet budzący największe zainteresowanie wśród astronomów, oraz laików. Można go poznać po czerwonawem świetle, błyszczącem wysoko na wschodzie.

            W szeregu konstelacyi gwieździstych wyróżnia się w marcu droga mleczna. Z początkiem marca o g. 10, a z końcem o g. 8 początek jej będzie dokładnie w stronie południowej, jej punkt najwyższy na zachodzie, a zakończenie w punkcie północnym widnokręgu. Na południe od niej widać Syryusza, najjaśniejszą gwiazdę na firmamencie, a nieco wyżej wspaniałą konstelacyę Oryona. Z innych więcej znanych konstelacyj można jeszcze widzieć Plejady, Perseusza i Kassyopeę.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 3 marca 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.