9 maja 1921

Zniszczenie raju.

Znana siedziba. letnia Potockich z Brzeżan, zwana Raj (w Galicji), według opisu korespondenta „Nijewsk. Myśli" przedstawia się następujące:

 

Na obszernem widocznem miejscu wznosi się dwupiętrowy pałac.

 

Okna i drzwi wyłamane. Drożyny wysypane kawałkami posagów, waz, zwierciadełek, resztakami cennych książek, map i drogich tkanin. Kaplica domowa: od głównego wejścia nie ocalała również przed barbarzyńskiem zniszczeniem przez tłum chłopów.

 

W pałacu na ścianach wiszą strzępy artystycznych gobelinów. Na drugiem piętrze porozrzucane kawałki porcelany, ksiąg, map, bronzu, aksamitu...

 

 

Jak pisze „Kurjer Lwowski", strata, jaką przez to ponosi społeczeństwo, jest istotnie bardzo bolesna i znaczna.

 

Pałac w Raju, dawny zameczek myśliwski iSeniawskich, w prześlicznym stylu włoskim, mieścił w sobie bardzo piękną i doborowa bibliotekę dzieł polskich, starych wydań, przedewszystkiem Reja, Kochanowskiego, Klonowicza i innych. Kupił ją Stanisław hr. Potocki około roku 1840 i od hr. Łosia, znanego lwowskiego zbieracza. Miejscowego znaczenia był dział archiwalny, obejmujący głównie inwentarze starsze dóbr.

 

W kaplicy znajdował się piękny sztandar turecki z XVII wieku. Poza tem w całym pałacu było mnóstwo drobiazgów, dziel sztuki i sprzętów wartości artystycznej.

 

Kurjer Poranny, 29-10-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.