23 czerwca 1921

Radom wolny od Niemców.

Ostatnie walki zwycięzkie wojsk rosyjskich z Niemcami uwolniły Radom od najazdu niemieckiego. 28 października Radom zajęła jazda rosyjska. Pozbyło się nareszcie to miasto nawały teutońskiej, która je wyniszczyła.

 

W Radomiu przebywał sztab armii Kronprinza. Po raz drugi oddychają swobodniej mieszkańcy Radomia.

 

Po raz pierwszy ujrzeli Niemców 28 sierpnia. Pobyt Niemców trwał do 3 września. W ciągu tych kilku dni zrabowali masę różnych towarów, mąkę, cukier, mięso.

 

Mieszkańcy drżeli, gdyż zapewne Niemcy urządziliby brankę wszystkich męzczyzn od 18-45. roku i wcieliliby ich do swego wojska. Życie w mieście prawie zamarło. Po godzinie 8 wieczorem nie wolno było wychodzić na ulicę. Bramy domów były otwarte przez całą noc.

 

 

Niszczyli miasto i doprowadziliby zapewne mieszkańców do ostatniej nędzy, gdyby nie szybkie wejście wojsk rosyjskich. Ludność zasypywała je kwiatami i co kto miał, oddawał żołnierzom. Stało się to rano dn. 3 września.

 

W czasie swego pobytu przechwalali się Niemcy swemi wielkimi powodzeniami, co wywoływało wielkie przygnębienie w mieście, gdyż odcięci od świata Radomianie nie wiedzieli, ile się prawdy mieści w tern wszystkiem. Nareszcie 24 b. in. pomiędzy Radomiem i Rawą wojska rosyjskie wdały się z Niemcami w bój, który zakończył się zwycięstwem Rosyan.

 

 

Kuryer dla Wszystkich, 01-11-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.