28 stycznia 1922

Bohaterskie czyny Legionistów.

„Dziennik cieszyński" donosi: w bitwie pod Piaseczną w powiecie nadwórniańskim zginął wraz z 17 innymi legionistami Wincenty Koch, legionista drużyny śląskiej, rodem z Rychwałdu. Pochowany został w Piasecznej.

 

W jednym z brawurowych ataków zabrał pułk Piłsudskiego w Królestwie Polskiem kilkuset Moskali do niewoli. Stało się to tak, że równocześnie z atakiem frontowym zdołano, korzystając ze zmierzchu, zaskoczyć nieprzyjaciela z tyłu. Żołnierze poddali się; z oficerów dwóch poddało się, a jeden odebrał sobie życie. Legł przy tem śmiercią bohaterską oficer Legionów Michałowski, inżynier techniki lwowskiej, rodem z Radomia.

 

 

I następne dni przyniosły szereg chlubnych epizodów orężowi Legionów, przyniosły jednak i bolesne straty, w rannych i zabitych mieli około 130.

 

Z pierwszego batalionu, który wraz z V i IV brał udział głównie w walkach sobotnich i niedzielnych, najwięcej ucierpiał pluton chorążego Śwista. Z innych szczegółów wymienić jeszcze należy tragiczną śmierć oficera Błaszkiewicza, z III batalionu, który zraniony ciężko w brzuch i nogę, uważając stan swój za beznadziejny, wystrzałem z browninga odebrał sobie życie.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 06-11-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.