28 czerwca 1922

Uroczyste wejście Legionistów do Warszawy.

 

Warszawa, 28 listopada.

Warszawa przygotowuje się na powitanie Legionów polskich, które w dniu 30 b. m, wejdą uroczyście do stolicy.

 

Urzędowo ogłoszono wczoraj, że przybędzie do Warszawy jedna i brygad legionowych wraz z komendą Legionów, dla rozkwaterowania której przybył do Warszawy porucznik Alojzy Przezdziecki.

 

Komendant Legionów, pułkownik Szeptycki, mial stanąć na czele delegacyi, która wyjechała do Wiednia na pogrzeb cesarza Franciszka Józefa — jednakże z powodu wejścia Legionów do stolicy — nie mógł wyjechać.

 

Personal werbunkowy Legionów znajduje się już cały w Królestwie. Mniej więcej za tydzień cale Legiony zbiorą się w kraju.

 

Jak się dowiadujemy, poszczególne formacye mają być umieszczone w następujących miejscowościach:

 

I. pułk — Łomża, II. pułk — Różany, III. pułk — Warszawa, IV. pułk — Modlin, V pułk — Pułtusk, VI. pułk Nałęczów; L pułk kawaleryi —Ostrołęka, II. pułk kawaleryj — Mińsk Mazowiecki; L pułk artyleryi Grajewo, II. pułk artyleryi – Kalwarya; saperzy i oddziały techniczne – Modlin.

 

W Warszawie, po uroczystem wejściu Legionów, ma osiąść główna komenda Legionów, oraz komendy dwóch brygad.

 

Jak słychać, główna komenda Legionów ma w ciągu dwóch miesięcy, t. j. grudnia i stycznia, przeprowadzić i ukończyć czynności natury formalnej, łączące się z przemianą Legionów w armię polską, t. j. pod względem formalnym zlikwidować Legiony.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-11-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.