24 października 1921

Ze świata

Londyn (PAT) Havas. Jak donosi „Daily Ekspres” w Grecyi zarysowuje się coraz wyraźniej ruch mający na celu obalenie króla Konstantyna.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-10-1921

jeden z największych magazynów „Au Priniemps”, oszacowany przeszło na 23 milionów. Ryciana nasza przedstawia akcyę ratunkową. Wartość spalonych towarów wynosi około 30 milionów pokrytych egzekucyą. W spalonym gmachu pracowało około 3.000

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 18-10-1921

Podczas gdy anormalna temperatura obecna sprowadziła we Francyi upały, tak, iż drzewa owocowe zaczynają tam powtórnie kwitnąć, z Nowego Jorku przeciwnie donoszą, że spadł tam pierwszy śnieg, oraz że meteorologowie amerykańscy zapowiadają blizkie mrozy i bardzo surową zimę.

 

Wiadomość ta, jak pisze paryski „Journal”, napełnia Francuzów strachem, gdyż zwykle upały doskwierające Ameryce przenoszą się w ciągu jakichś dwóch tygodni do Francyi. Możliwą zatem jest rzeczą, że i tym razem mrozy amerykańskie przeniosą się za kilkanaście dni do Europy.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-10-1921

(Telegram własny „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”).

Moskwa, 12 października. Wskutek umyślnego zniszczenia szyny koljowej pod stacyą Teterew wykoleił się pociąg, idądy z Kijowa. Kilka wagonów zniszczonych, 30 osób zabitych i wiele rannych. Sprawcy katastrofy ostrzeliwali pociag po rozbiciu, uprowadzili i obrabowali ponadto rozbitków, przyczem zastrzelili 15 osób.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 14-10-1921

W miejscowości Oppau, w pobliżu miast Mannheim i Ludwigshafen, powstała w fabryce chemicznej ogromna eksplozya nagromadzonych tam materyałów wybuchowych, przyczem koło 800 ludzi zastale, na miejscu zabitych, a 2000 rannych. Miejscowość sama została prawie zupełnie zburzona, a oprócz tego odczuły poważne skutki katastrofy okoliczne miasta. Nawet daleko od miejsca katastrofy oddaleni rolnicy i marynarze odnieśli ciężkie rany, a były i wypadki zabicia. W fabryce pracowało 2225 robotników. Pod gruzami leżą jeszcze dotąd liczne ofiary katastrofy. Przyczyny eksplozyi jeszcze nie wyświetlono.

 

Gwiazdka Cieszyńska, 14-10-1921