17 maja 1922

Ze świata

Lot dookoła świata – samolotem

Angielski major Blake wyjeżdża 24 bm. samolotem w podróż dookoła świata. Podróż tę podzielił na 4 etapy, a przy każdej ważniejszej przerwie nastapi wymiana motoru. Z Londynu udaje się do Kalkuty przez Paryż, Rzym i Ateny. Pierwszy samolot rozwinie siłę 240 HP., w Kalkucie w dalszej podróży 360 HP. Przez Rangoon—Bangkok—Saiyon —Honkong dojedzie do wysp Alanckich minąwszy Japonię i Petropawłowsk, nastepnie do Alaski i do Vancouver. Będzie to najtrudniejsza część podróży ze względu na burze w północnych częściach Oceanu Spokojnego. Z Vancouver uda się do Chicago, N. Yorku i Now. Findlandyi i przez Orenlandyg, Islandyę i wyspy Faroer do Szkocyi. skąd ostatecznie wróci do Londynu. Podróż Blakego ma trwać 3 miesiące.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 16-05-1922

„Drapacze nieba” w Europie.

Olbrzymi głód placów pod budowę domów wielkich miastach, a temsamem drożyzna tych placów zmusza budujących do ich jak największego wykorzystania. Za przykładem Starów Zjednoczonych, gdzie budowa drapaczy nieba jest na porządku dziennym, poszły i miasta europejskie. Różnica jednak między dr4oaczami nieba w Nowym Jorku a obecnie w Berlinie lub Paryżu polega na tem, iż amerykański niebotyczny taki gmach wznosi się na przestrzeni nieraz nieprawdopodobnie malej, podczas gdy w Europie pod budowę ich przeznacza się bardzo obszerne przestrzenie.

Nowy gwałt sowietów.

Księża katoliccy Lisocki i Wasilewski, którzy agitowali w Mińsku przeciw grabieniu kosztowności kościelnych zostali aresztowani przez bolszewików.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-05-1922

Willa z porcelany.

Dzienniki niemieckie donoszą z Meissen w Saksonji, że pewien wybitny przemysłowiec tamtejszy zbudował sobie willę z najwykwitniejszej porcelany.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 12-05-1922

Żelazna Dziewica.

Niemieckie narzędzia tortur.

Był o to spór, gdzie jest największe muzeum tortur, w Neapolu w muzeum miejskiem, w Madrycie, czy w Norymberdze, w tym zaś haniebnym konkursie zwyciężyła Norymberga. Tam na zamku królewskim jest także niesłychane bogactwo narzędzi torturowych, przyrządy do katowania ludzi są tak doskonałe, że człowiek cywilizowany opuszcza już pierwszą sale, dziękuje za resztę i idzie na świeże powietrze. Szczylem obrzydliwości jest żelazna Dziewica, którą nasz rysunek przedstawia. Otwiera się najeżone gwoździami łono tej dziewicy. wysyła się lam skwarki., zamyka się dziewicę, a ofiara tonie we krwi. która u stóp dziewicy spływa. Przyznać trzeba, że jeśli o tortury chodzi, to twórczość niemiecka ze wszystkich narodów doszła do najwyższej doskonałości, co okazało się jaskrawo w czasie ostatniej wojny i czego ustawiczne dowody mamy na Górnym Śląsku.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-05-1922