16 stycznia 1922

Najmniejsze państwo w Europie.

Jeżeli się mówi o europejskich najmniejszych państwach, to na myśl nasuwa się San Marino i Andore. San Marino obejmuje 61 kwadratowych kilometrów, a liczy 11.000 mieszkańców Andora wielkości 452 kim. kwadr. posiada około 6.000 mieszkańców. A jednak oba te państwa są potęgami wobec państwa Tavolara, o którego istnieniu mało kto zresztą wie w Europie.

 

 

Wyspa Tavolara leży o 12 klm od wybrzeża Sardynii; długość jej wynosi 7 klm, szerokość 2 klm, liczy zaś zaledwie 55 mieszkańców, Tawolara była niegdyś królestwem. Paweł I, pierwszy i ostatni władca tej wyspy otrzymał ją od króla Sardynii Karola Alberta i panował od roku 1836 do 1882. Przy śmierci wyraził król Paweł życzenie, aby po nim nie wstępował na tron żaden z jego potomków, lecz aby mieszkańcy wyspy rządzili się sami. Czyniąc zadość jego życzeniu, ogłoszono wyspę rzecząpospolitą a w r. 1887 uznały Włochy niezależność tego maleńkiego państwa.

 

Rząd wyspy z dawna już przyznał kobietom prawo czynnego i biernego wyboru. Aby więc zobaczyć, jak równouprawnienie wygląda w rzeczywistości, trzebaby jechać na Tavolarę.

 

Istnieje jednakże jeszcze mniejsze „państwo" na świecie, aniżeli Tavolara. Jest niem wyspa Tristan d'Acumba z 88 mieszkańcami, którzy, żyją zupełne bez jakiejkolwiek władzy, lub rządu bez budżetu i wojska.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-08-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.