16 maja 1922

Dom zbudowany w 12 godzin

Ameryka jest jeszcze zawsze w dalszym ciągu krajem nieograniczonych możliwości. To co gdzieindziej uważa się za zaledwie możliwe, tam wykonują jako rzecz zupełnie naturalną. Niedawno zbudowano w St. Joseph City dom w 12 godzinach, a to wśród następujących okoliczności:

 

Państwo Slack, młode małżeństwo z Chicago, przybyli przed kilku dniami do St. Joseph City w stanie Missouri, aby tam założyć sobie ognisko domowe. Ponieważ pomimo troskliwych postukiwań nie znaleźli stosownego dla siebie mieszkania, postanowili zbudować sobie własny dom. Budowniczy miejscowy S. Grant oświadczył gotowość wzniesienia domu w przeciągu 12 godzin, a gdy plan jego przyjęto, zaraz nazajutrz, rozpoczął roboty, budując realność z cementu, według systemu Edisona.

 

Punkt o godzinie 6 rano ustawiono słupy na przyszłych rogach domu, a równocześnie budowano fundamenty, składające się z bloków cementowych. W czasie tych robót, wedle wygotowanych już z góry planów, pracował cały sztab stolarzy i ślusarzy, przygotowując drewniane części wewnętrznego urządzenia. Po ułożeniu fundamentów wznoszono ściany na żelaznym szkielecie. Po półgodzinnej pauzie południowej, na gotowe już ściany, za pomocą wind parowych wzniesiono lekki, drewniany, przed chwilą ukończony dach, zbudowany z desek i specyalnej papy nieprzemakalnej i ogniotrwałej. Następnie osadzono komin, a wewnątrz domu wykonywali już roboty stolarze i malarze osadzając drzwi, okna, podłogi i malując sztucznie osuszone ściany.

 

Wreszcie założono wodociągi i przewody elektryczne, a o godzinie 6-tej wieczorem dom był zupełnie gotowy. Po 6-tej wieczorem wzniesiono do nowo zbudowanego domu wybrane już poprzednio meble a o godzinie 9-tej wieczór państwo Slack zasiedli w jadalnym pokoju do kolacyi.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 28-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.