3 czerwca 1923

Lipiec 1916

Na świecie

 

I wojna światowa:

1 lipca – Rozpoczęła się Bitwa nad Sommą. W pierwszym dniu bitwy zginęło około 60 tys. żołnierzy z Brytyjskiej Wspólnoty Narodów.

2-25 lipca – W bitwie o Erzincan Rosjanie zwyciężyli Turków.

 

Pozostałe wydarzenia:

1-12 lipca – Co najmniej jeden rekin zaatakował pięciu pływaków u wybrzeża New Jersey. Cztery osoby zginęły, jedna osoba została ciężko ranna. Pół wieku później, wydarzenie to posłużyło między innymi za inspiracje do filmu „Szczęki”.

8-16 lipca – Dwa huragany przeszły przez zachodnią część stanu Karolina Północna powodując poważne straty.

15 lipca – W Seattle w stanie Waszyngton, William Boeing wraz z partnerem zarejestrował przedsiębiorstwo pod nazwą “Pacific Aero Products”, później przemianowane na Boeing Company.

22 lipca – W San Francisco w czasie parady „Dnia Gotowości” (Dzień Gotowości - do przystąpienia do I wojny światowej) wybuchła bomba zabijając 10 osób i raniąc 40 osób. Później Warren Billings i Tom Mooney zostali niesłusznie skazani za ten wybuch.

29 lipca – W prowincji Ontario w Kanadzie od uderzenia pioruna doszło do pożaru lasu. Pożar zniszczył miejscowość Cochrane i gminę Black River-Matheson - zginęło 233 osoby.

30 lipca – Eksplozja na wyspie Black Tom w Jersey City, spowodowana sabotażem agentów niemieckich, w wyniku której zginęło 7 osób, setki zostało rannych.

 

W Polsce

 

4-5 lipca – Trwały walki Legionów Piłsudskiego pod Kostiuchnówką.

21 lipca – Założono Klub Państwowców Polskich.

 

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/1916