17 maja 1922

Kultura

Stara muzyka przeciw nowej.

Interesująca książka Wandy Landowskiej.

Wanda Landowska, znani wirtuozka na starych instrumentach, jak szpinet, viola di gamba, viola d’amour i tp. wydała obecnie interesującą książkę, w które) wypowiada swoje poglądy na starą i nową muzykę. W książce tel, stanowiącej artystyczne ordo autorki. Landowska usiłuje wykazać, te stara muzyka nie jest bynajmniej trupem, ale cudnym, wiecznie kwitnącym kwiatem o nieśmiertelnie świeżych barwach i zapachu.

Posąg św. Szczepana w Germańskiem Muzeum Narodowem.

Rysownik nasz, pracując w Germańskiem Muzeum, zanotował dla nas przedstawiony na załączonej rycinie posąg dlatego, że ta rzeźba jest dziełem epigońskiem krakowskiej sztuki. Rzeźbił ją Jakiś utalentowany uczeń Stwosza, może krakowski Bolcz, może Mikołaj Polak, który współcześnie ze Stwoszem wiele ołtarzów w południowych Niemczech, w Tyrolu i Austryi wykonał. Draperya jednak tej rzeźby jest zbyt twarda, rysunek zbyt mało skomplikowany, aby to dzieło poczytać za własnoręczne dzieło Stwosza lub przypuścić współudział jego ręki.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 10-05-1922

Arrasy wawelskie

nadeszły już z Warszawy na Wawel w liczbie 19 sztuk wraz z 25 głowami ze sali poselskiej. Przedmioty te nie będą dostępne dla publiczności do chwili odpowiedniego ich umieszczenia na Wawelu.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 01-05-1922

„Chłopi” Reymonta!

Słynna powieść na ekranie i Niebywała atrakcya polskiej sztuki filmowej! W głównych rolach Franka!, Leszczyńska, Rydzewski, Kamińska, Mierzejewski, Hryniewicz itd. od czwartku 4 b. m. w kinoteatrze „Sztuka" św. Jana 6.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 05-05-1922

Stan. Napierkowska

„Excelsior” paryski zamieścił powyższą podobiznę Stan. Napierkowskiej, głośnej artystki filmowej, cieszącej się we Francyi wielkiem powodzeniem. Dzienniki paryskie zamieszczają wywiady ze słynną gwiazdą kinową na temat jej poglądów artystycznych.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-04-1922