6 czerwca 1923

Figura Legionisty na Wystawie wojennej

            Na urządzonej w Wiedniu „Wystawie wojennej” nie było działu polskiego. Zwracaliśmy uwagę na fakt ten bezpośrednio po otwarciu Wystawy, jednakże obecnie dopiero uczyniono pierwszy krok, mający uzupełnić ten rażący brak. Jak donoszą nam z Wiednia, obecnie przyjechał tam z Krakowa na wezwanie miarodajnych czynników znany rzeźbiarz profesor Raszka i pracuje od szeregu dni nad figurą Legionisty

            Figura przedstawiać będzie Legionistę-piechura w pełnem uzbrojeniu. Głowa wykonana będzie z gipsu, reszta figury, którą okrywać będzie polowy mundur i płaszcz, z jakiegoś podatnego materyału. Rzecz juzż jest prawie ukończona i czeka tylko na ustawienie. Gdy to się stanie, uzupełni się wiedeńska Wystawa wojenna, która dotychczas nic z Legionów nie posiadała.

            Figura ustawioną będzie na Wystawie naprawdopodobniej w „Pawilonie lubelskim“. Dotychczas jednak dla niej miejsca jeszcze nie ma i w tej właśnie sprawie toczą się obecnie rokowania.

            W tym celu zwrócono się już do generalnego Gubernatora obszarów okupowanych E. Kuka z prośbą o pozwolenie. Odpowiedź jeszcze nie nadeszła.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 17 września 1916

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.