20 sierpnia 1922

Nieznany portret Mickiewicza?

Podczas pobytu mego w Moskwie w latach 1915 do 1918 powiększyłem znacznie swój zbiór miniatur, nabyłem bowiem w rosyjskiej stolicy około 180 sztuk, bądź z rąk prywatnych, bądź od handlarzy.

Wśród tego nabytku znajduje się nieznany portret Mickiewicza, autentyczność którego zdaje się być pewną. Jest to profilowa główka chłopięca, wykonana ołówkiem i gwaszem na papierze, wysokość rysunku i szerokość po 23 milimetry, oprawa z przed 1850 roku. Z tyłu ramki znajduje się napis: Nr. 26. Adam Mickiewicz w dzieciństwie 1810 r.

Otóż, pomijając podobieństwo, którego dopatrując się w tej główce, przy porównaniu z późniejszemi profilowemi portretami naszego Wieszcza, napis, który wymieniałem, każe mi przypuszczać, iż portrecik przedstawia w istocie 12 letniego Adama Mickiewicza. Napis jest kreślony gęsiem piórem, na starym, czerpanym papierze, przy zastosowaniu formy liter i cyfr od dawna już nie używanych. Musiał on być wykonany dawno, prawdopodobnie natychmiast po dokonaniu oprawy rysuneczku i nie może ulegać wątpliwości, iż ten, który go kładł, wiedział dobrze kogo portrecik przedstawia. Numer „26", poprzedzający napis, jest dowodem, iż posiadany przezemnie portrecik był cząstką wielkiego zbioru miniatur lub rysunków.

 

Wł. Buchner.

 

Świat, 30-10-1921

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.