26 czerwca 1922

Otwarcie Wystawy teatralnej.

W niedzielę otwarto pierwszą wystawę teatralną w pałacu Spiskim przy licznym udziale zaproszonych gości.

Jako pomysł, wystawa jest bardzo szczęśliwym ewenementem. Zebrany materyał jest dość obfity. Szkoda, rzecz naturalna, że nie nawiązano bezpośrednio rokowań z Warszawą. Tam znalazłoby się mnóstwa eksponatów, któreby bogato zasiliły wystawę krakowską.

 

To też to, co powinno być najwalniejszą częścią wystawy teatralnej, pomysły i projekty dekoracyi – jest stosunkowo nielicznie reprezentowane. Brak Frycza, Siedleckiego, Ruszczyca, Jasieńskiego, Drabika itd. Każdy z nich ma za sobą mnogość pracy w tym kierunku.

Najsilniej reprezentowany jest portret na wystawie – i karykatura.

Portret ma przedstawicieli doskonałych w Sichulskim, Matejce, Rychterze, Procojłowiczu, Wyspiańskim, Źmurce, Wyczółkowskim, Augustynowiczu i Bacciarellim – rzeźba w Dunikowskim i Walerym Eijaszu.

Ogólną uwagę zwracają na siebie pierwszorzędne karykatury artystów sceny krakowskiej: Józefa Sperbera. Wykaz podobieństwa uchwycony doskonale – cechy karykaturalne rozwinięte pomysłowo. Akwarela, przedstawiająca p. Czaplińskiego jako „Babunię” w ostatniej nowości teatralnej, „Awanturze”, jest aktualnością, która swem wybornem wykonaniem mówi o żywym talencie artysty.

Zaciekawiają wszystkich portrety, wykonane przez p. Irenę Solską. Mówią o smaku i dużej umiejętności naszej znakomitej „Puryfarowej”.

Wystawa znanych teatralnych eksponatów Wyspiańskiego przedstawia się bogato.

Dział dekoracyjno-teatralny reprezentują swemi pracami pp. Wierciak, Leon Schildenfeld-Schiller i Fr. Dudziak, Aleks. Grzybowski, Aksentowicz, Moszkowski, Spitziar, Wyspiański, Bracia Proneszkowie i Adam Dobrodzicki. O tem dziale pomówimy obszerniej przy najbliższej sposobności.

Wystawa przedstawia się interesująco i będzie niewątpliwie gęsto odwiedzana.

k.

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 20-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.