4 sierpnia 1921

Cudowny dom elektryczny.

Ten cudowny elektryczny dom, który podziwiają obecnie na wystawie tłumy w Londynie, przypomina bajki, które o zmierzchu opowiada dzieciom stara niania przy złotym blasku płonącego w piecu ognia.

 

Czy bowiem nie jest podobnym do bajki fakt, że w urządzonym z wszelkiemi finezyami nowoczesnego komfortu domu wystarczy przycisnąć odpowiedni guziczek, by niewidzialna czarodziejka-wróżka rozpaliła w kuchni ogień, ugotowała z błyskawiczną szybkością obiad, pozmywała klerze, pozamiatała posadzki i najbardziej zakurzone dywany zamieniła w lśniące jedwabiste arcydziele tkaczy z Persyi, czy Smyrny?

 

Dżentelman, palący papierosy, nigdy nie tęskni do zapałek, — wytworne cacko, w którem drży ukryty prąd elektryczny, zapala mu papierosa o każdej porze dnia i nocy. Kokietka, która chce mieć stale wdzięcznie zwinięte loki a l'angleise, nie lęka się, iż zbraknie jej spirytusu do maszynki, służącej do fryzowania włosów, gdyż ma do dyspozycyj prąd elektryczny.

 

I wszystkie te „cuda", cuda jak z bajki, kosztują tylko 50 funtów szterlingów rocznie, czyli że za tę sumę pani domu ma elektryczną pokojówkę, elektryczną kucharkę, idealny spokój w domu, żadnych hałasów, żadnych kuchennych dramatów i problematów, skąd wziąć węgla, by ugotować jutro obiad.. Szczęśliwa Anglia..

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 11-03-1920