18 maja 1922

Bezczelne zakusy hakatystów

Do jakiej bezczelności posuwają się na naszej ziemi hakatyści dzięki obojętności społeczeństwa polskiego, świadczy fakt jaki ma miejsce w powiecie Chrzanowskim.

Niemiec — hakatysta — niejaki Ludwik Oelwein poważył się kandydować do Rady powiatowej chrzanowskiej.

 

P. Oelwein dyr. kopalni węgla w Borach koło Jaworzna, chcąc za wszelką cenę wejść do Rady (głosów niemieckich niema wcale niemal): objechał kilku wybitniejszych przemysłowców polskich w powiecie, prosząc ich, aby poparli go przy wyborach do Rady powiatowej w dniu 29 b. m. Panowie ci — ku oburzeniu całej ludności w chrzanowskim — oświadczyli, że może kandydować i liczyć na ich poparcie!! P. Oelwein, ze zdwojoną energią stara się o wybór, tak ze zachodzi niebezpieczeństwo, iż hakatysta ten wejdzie do polskiej reprezentacyi powiatowej.

Oburzone tem niesłychanem postępowaniom polskich wielkich przemysłowców, grono techników-Polaków zawiązało wobec tego komitet, celem zaprotestowania przeciw tym bezczelnym zakusom Prusaka i jego przyjaciół. W tym celu też komitet wydal odezwę do wyborców, aby głosowali za kandydatem polskim znanym w chrzanowskim powiecie inż. Wincentym Boguskim.

Byłoby policzkiem dla społeczeństwa, gdyby w polskiej Radzie pow. zasiadł Prusak, wybrany glosami polskimi!

Trochę więcej szacunku dla siebie samych i godności narodowej!!!!...

 

Ilustrowany kuryer codzienny, 29-05-1914

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.