8 maja 1921

Niedźwiedzia przysługa.

Wydawany w stolicy Polski „Journal de Pologne”, który, jakby się zdawało, założony został celem wymiany myśli polsko-francuskiej, jut kilkakrotnie zadziwił nietaktem wystąpień.

 

Ostatnio przerzucił się na pole uwag o acydziele polskiego romantyzmu „Nieboskiej Komedyi” Krasińskiego z racyi wystawienia tego dzieła przez „Teatr polski”. Przy tej sposobności sprawozdawca „Journalina G. Beglin pozwolił sobie na wydanie sądu nietylko fałszywego, ale, co gorsza, znieważającego wielkość ducha polskiego wieszcza.

 

Oto co napisał: „Dla Krasińskiego krzyż i tradycya przodków są to rzeczy tak złączone z prawem jednych panowania nad drugimi, że wszystko to, co jest buntem przeciw staremu porządkowi rzeczy, staje się z tego powodu walką z ideą chrześcijaństwa”.

 

Tego rodzaju niedowarzona opinia nietylko kompromituje poważne pismo, ale i wprost szkodzi nam wśród narodów zachodnich, kolportując o pracy polskiej myśli twórczej fałszywe i poniżające ją wieści.

 

Trudno nam uwierzyć, ażeby celem „Journal de Pologne” było wyświadczanie nam niedźwiedzich przysług. Wolimy położyć to na karb przysłowiowej ignorancyi redaktorów francuskiego pisma i nieoględności w powierzaniu referatu niepowołanym piórom.

 

Cierpi na tern jednak przyjaźń polsko-francuska i dla jej dobra należałoby czemprędzej pomyśleć o usunięcie dysonansów na przyszłość.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-02-1920

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.