21 czerwca 1921

Ziemniaki jako środek do czyszczenia

 

Dzisiaj kiedy mydło stało się skutkiem swej ceny nieledwie przedmiotem zbytku, nie od rzeczy pędzie przypomnieć, że doskonale można je zastąpić ziemniakami w najrozmaitszej formie. I tak oskrobiny ziemniaka pokrajane w drobne kawałki i zmieszane z niezbyt wielką ilością wody bardzo dobrze nadają się do mycia szklanek, karafek, słojów i t. p , niszcząc bez śladu nawet zastarzałe plamy na szkle. Do czyszczenia przedmiotów blaszanych i cynowych służy

woda, w której poprzednio wygotowano łupy z ziemniaków Utarty surowy ziemniak, przedtem tylko dobrze obmyty, jest doskonałym środkiem do czyszczenia kolorowych materyj wełnianych i tapet, które po dwukrotnem umyciu spłukać jeszcze tylko należy słabym rozczynem octu. Znaną jest ogólnie rzeczą, że noże czyszczą się wyśmienicie przeciętym do połowy ziemniakiem.

            Ziemniaków można także używać w zastępstwie zwykłego mydła do prania brudnej bielizny. W tym celu gotuje się ziemniaki tak jednakże tylko, aby były jeszcze nieco twarde i nie rozsypywały się w ręce, gdy się niemi naciera brudną bieliznę, zupełnie tak samo jak mydłem. Ziemniaki czyszczą bieliznę lepiej aniżeli mydło. Podobnie można ziemniakami prać kolorowe chusty, kamizelki itd., ponieważ me tracą one skutkiem tego ani na kolorze ani na swej wartości. Ziemniaki me wywierają także wcale ujemnego wpływu na jedwab, który bez względu na kolor doskonale daje się niemi czyścić. Przy użyciu ziemniaków jako środka domowego do czyszczenia tylu rzeczy oszczędzamy sobie poważne kwoty, wyrzucane dotychczas niepotrzebnie na rozmaite zagraniczne środki do czyszczenia i wywabiania plam.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 24 grudnia 1915 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.