21 czerwca 1921

Wartość odżywcza kawioru.

 

Wśród środków żywności, sporządzanych z ryb, odgrywa kawior bardzo wybitną rolę, Jest on nie tylko bardzo smaczny, lecz także niezwykle pożywny, a jedyną lego stroną ujemną jest okolicznosć, że jest go zamalo, by wystarczyć zapotrzebowaniu.

 

Ze względu na chemiczny skład kawioru, oraz jego wartość odżywczą i doskonały smak, żałować należy że w powodu bardzo wysokiej ceny, jedynie przez niewielu ludzi może być używany jako środek żywności.

 

 

Rozbiór chemiczny kawioru wykazuje przeciętnie następujący skład! Około 50% wody, 28% białka, 14% tłuszczu i około 8% sok mineralnych Przewyższa więc kawior mięso ryb znacznie większą zawartością tłuszczów, a nadto tłuszcz ten zawiera pewien procent lecetyny, której wartość dla zmiany materyi jest niezwykle doniosła. Wreszcie kawior jest niezmiernie lekki i łatwo strawny.

 

Dzięki tym nicom byłby kawior ideałem środka żywności gdyby nie był tak drogim; szkoda więc niewypowiedziana, że dotychczas nie poczyniono poważnych prób sztucznej hodowli jesiotrów, nie wydano praw specyalnej ich ochrony oraz nie próbowano sztucznego ich rozmnażania.

 

Tańszy tak zwany czerwony kawior, sporą da się z ikry szczupaków, karpi i karasi.

 

Wprawdzie czyniono kawiorowi zarzuty, iż zawiera zbyt wiele nukeliny, działającej szkodliwie na zwiększenie się kwasu moczowego. Ten sam zarzut można by jednak zrobić także wątróbce gęsiej, mózgowi cielęcemu i nerkom, które mimo swych rzekomych wad, uchodzą zawsze za przysmaki.

 

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 29-01-1916

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.