Przepisy
Przepis na drożdże
Obrać cztery duże ziemniaki i zostawić pół godziny w zimnej wodzie. Potem zetrzeć je na tarce, wrzucić do litra wrzącej wody i mięszać na blasze pięć minut. Zdjąć z ognia i dodać pół filiżanki cukru i dwie łyżki stołowe soli, wlać do kamiennego garnka albo miski i wychłodzić do letniości. Teraz dodać 5 deka drożdży, rozpuszczonych w letniej wodzie, wymieszać, przykryć serwetą i zostawić 3 do 4 godzin w ciepłem miejscu dla fermentacyi, pilnując, by wciąż mieszać w miarę jak się podnosi. Trzymać w szczelnie zawiązanym garnku lub dobrze zakorkowanej flaszce w bardzo zimnem, lecz nie mrożnem miejscu.
Chleb razowy z domieszką mchu
Zmieszać 2 części mąki z mchu z 1 częścią mąki żytniej (mech starannie opłukać i w gorącym piecu wysuszyć, a następnie zetrzeć na mąkę) — rozczynić ciepłą wodą, dodać nieco kwasu (drożdży) i soli z kminem, następnie postawić rozczyn na ciepłem miejscu. Po wypieczeniu rozkrawa się chleb na małe tafelki, jak sucharki.
Przy użyciu w równej części mąki żytniej z mąką z mchu, chleb będzie znacznie smaczniejszy. Podobny chleb otrzymuje się z mąki żytniej, z mchu i koniczyny. W tym celu suszy się pączki koniczyny białej lub czerwonej w pełnym kwiecia i tłucze na mąkę, poczem miesza się dwie trzecie mąki pszennej, dwie trzecie koniczyny i jedną trzecią żytniej.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917
Chleb z domieszką żołędzi
Zdejmuje się z żołędzi wierzchnią łupinę, kraje je w drobne kawałki i włożywszy do naczynia — polewa wodą — tak aby je woda na cal pokrywała. Po upływie 15-stu godzin wodę odlać, a świeżą naczynie napełnić — i czynność tę tak długo powtarzać, dopokąd woda zupełnie czystą nie zostanie. Poczem suszy się żołędzie na piecu i miele je na mąkę, a następnie miesza z mąką żytnią w równych częściach.
Chleb tego rodzaju stale wypieka ludność w Norwegii, Włoszech i Tyrolu.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917
Chleb z domieszką rzepy
Bierze się trzy trzecie surowo roztartej białej rzepy i jedną trzecią mąki żytniej. Chleb z tej mieszaniny wypieczony jest bardzo smaczny, a co ważniejszo jeszcze pożywny.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917
Chleb z ziemniaków
Opłukane ziemniaki zostawić na wolnem powietrzu, aby oschły — potem pokrajać na cienkie plasterki, aby je pozbawić surowego smaku i zapachu, włożywszy do naczynia, zalać wodą i zostawić tak przez 18— 20 godzin. Następnie się je suszy i wkłada do szabaśnika. Po wyschnięciu dalszem miele się je na mąkę i wypieka chleb.
Ilustrowany Kuryer Codzienny, 22-07-1917