8 lutego 1923

Mazurek Tęczowy.

 

Na białej blasze wysmarowanej świeżem masłem, umieścić, opłatek, na którym układać przez calą długość, pasy w następujący sposób: 1-szy pas z masy czekoladowej; 2-gi masa migdałowa biała; 3-ci masa pistacyowa zielona; 4-ty masa migdałowa czerwona.; 5-ty masa z orzechow tureckich, lila; 6-ty masa z orzechów tureckich żółta; 7-my masa z orzechów włoskich, pomarańczowego koloru.

 

Ułożywszy te siedm pasów, na gróbość palca, wygładzić każdy z osobim (ażeby nie zepsuć prostej linii) maleńką srebrną łyżeczką od czarnej kawy. maczaną w rozbitem białku.

 

 

Następnie ulukrować lukrem przezroczystym jak można najcieniej, trzeba bowiem, ażeby kolory mas, były o ile możności przez lukier widoczne i wstawić w letni piec do obsuszenia.

 

Na wierzchu nie ubierać już niczem. Masy wykonać podług następującej proporcyi:

 

1) Czekoladowa: czekolady waniliowej, ciemnej, utartej, jedna szklanka, cukru miałkiego jedna szlanka, żółtek ugotowanych na twardo i przetartych przez sito dziesięć — wygnieść to wszystko rękami.

2) migdałowa: migdałów pół funta, obranych i przetartych na maszynce i cukru miałkiego, osianego pół funta, z domieszką wody różanej lub białka.

3) pistacyowa: pistacyi pół funta, sparzonej i obranej z łupinek i przetartej na maszynce, cukru miałkiego, osianego, pół funta, zakropić wodą różaną, dla ładnego zielonego koloru, można dodać kilka kropli likieru francuskiego zielonego.

4) migdałowa jak wyżej — zabarwienie zaś poniżej.

5) z orzechów tureckich: orzechów tureckich odważyć pół funta, sparzyć gotującą się wodą, potrzymać tak długo, aż przestygną, poczem obrać z ciemnego naskórka, następnie zetrzeć na maszynce, dodać cukru miałkiego, osianego, pół funta, zakropić wodą różaną lub dodać trochę białka.

6) z orzechów tureckich: orzechów i cukru ilość jak wyżej i dwa żółtka do czterech (podług wielkości jaj) ulik do białości z osianym cukrem, licząc dwie łyżeczki na jedno żółtko.

7) z orzechów włoskich: orzechów włoskich, odważyć pół funta, poczem sparzyć gotującą się wodą i niech tak postoją, aż przestygną; następnie, obrawszy z ciemnego naskórka, zemleć na maszynce, dodać cukru miałkiego, osianego, pól funta i dwa do czterech żółek ubitych do białości z tym cukrem, licząc dwie łyżeczki na jedno żółtko.

 

Masy wszystko wymieszać srebrną łyżką.

 

Dla oszczędzenia pracy zamiast przygotowywać masy w domu, Sz. Czytelniczki nabyć je mogą gotowe, świeże, doskonałe: orzechową. migdałową i pistacyową w firmie kieso i Piotrowski (adres powyżej).

 

Bluszcz, pismo tygodniowe ilustrowane poświęcone sprawom kobiecym, 27-03/02-04-1915

 

Aby dodać komentarz prosimy o zalogowanie się.